Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Efektivne tehnološke strukture u obradi i montaži (17.IMDR85)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Proizvodni i uslužni sistemi, organizacija i menadžment
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Cilj predmeta je da se, u skladu sa svojim prethodnim znanjem i interesovanjima, studenti osposobe za razumevanje najnovijih prilaza u razvoju tehnoloških i proizvodnih struktura i da se uvedu u istraživanja u predmetnoj oblasti.

Ishod:

Ishod predmeta su znanja i sposobnost studenta da razumeju problematiku efektivnih tehnoloških i proizvodnih struktura i da se uključe u istraživački rad iz ove oblasti.

Sadržaj:

Struktura sistema. Tehnološka struktura u obradi i montaži. Prilaai u razvoju tehnoloških i proizvodnih strukturai. Klase i grupe. Jedno protočni i više protočni sistemi. Karakteristike tehnoloških i proizvodnih struktura. Automatizacija postupaka projektovanja tehnoloških i proizvodnih struktura. Simulacija rada tehnoloških i proizvodnih struktura.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja: (Mentor sa studentom bira jedan ili više modula u zavisnosti od obima modula). Konsultacije. Predavanja se izvode kombinovano. Izlaganje teoretskog dela propraćeno je odgovarajućim primerima koji doprinose razjašnjenju teoretskog dela gradiva. Pored predavanja redovno se održavaju i konsultacije. Kroz studijski istraživački rad student, proučavajući naučne časopise i ostalu literaturu samostalno produbljuje gradivo sa predavanja. Uz rad sa nastavnikom student se osposobljava za samostalno pisanje naučnog rada.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Maksimović, R. Složenost i fleksibilnost struktura industrijskih sistema 2003 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Rankov S., Ćosić I., Šormaz D., Lazarević M., Sremčev N.: Production Flow Analysis in Textile Production 2017 17. International Scientific Conference on Industrial Systems Engleski
Ćosić, I., Anišić, Z., Lazarević, M. Tehnološki sistemi u montaži 2012 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Suzić N., Stevanov B., Ćosić I., Anišić Z., Sremčev N. Customizing Products trough Application of Group Technology: A Case Study of Furniture Manufacturing 2012 Strojniski vestnik = Journal of Mechanical Engineering, 2012, ISSN 0039-2480 Engleski
Ćosić, I., Anišić, Z. Tehnologije montaže 2012 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Ćosić, I., Anišić, Z. Tehnologije montaže - postupci i i uređaji za spajanje 2011 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena