Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Projektni prilaz u efektivnim sistemima (17.IMDR59)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Proizvodni i uslužni sistemi, organizacija i menadžment
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Sticanje saznanja o (1) vezi projektnog prilaza i efektivnih sistema, (2) teorijskim podlogama u oblasti vođenja i upravljanja projektima, (3) stanju u predmetnoj oblasti vođenja projekata, (4) aktuelnim istraživanjima i pravcima u kojima se oblast razvija i (5) inteligentnim sistemima podržanim kroz uspostavljanje projektne organizacije. Cilj predstavlja utvrđivanje razlike između vođenja i upravljanja u razmatranom području, kao i razumevanje pojma projektne spremnosti.

Ishod:

Studenti će razumeti i biti osposobljeni da na osnovama filozofije projektnog prilaza unaprede procese rada u području u kome osnovni okvir rada predstavljaju projektne aktivnosti. Studenti će na osnovu postavljenih teoretskih osnova, kao i spoznavanja stanja u oblasti moći da, prema odabranim tendencijama u razvoju naučnog polja postave istraživanje i daju doprinos u razvoju saznanja o vođenju projekata u nestabilnim uslovima. Polaznici će biti spremni da utiču na razvoj projektnog prilaza u inteligentnim sistemima.

Sadržaj:

Veza oblasti vođenja i upravljanja projektima (VUP) sa naučnim prilazima u području efektivnih sistema (ES). Filozofija projekta i ES. Teorijske podloge u području VUP. Projekti kao nasleđe čovečanstva. Filozofija organizacije, strategije i uspeha projekta. Veza uspeha projekta sa projektnom spremnosti ES. Organizacioni aspekti vođenja projekata. Naučni prilazi u razvoju discipline VUP. Stanje u predmetnoj oblasti prema relevantnim naučnim i stručnim izvorima. Vodeći istraživači i njihiv rad. Oblasti istražene od kada je VUP postalo naučna disciplina. Prilazi u razvoju i implementaciji projekata zasnovani na naučnim saznanjima. Aktuelna istraživanja u oblasti VUP. Strategija projekta. Dimenzije uspeha projekata. Poređenje tradicionalnog i savremenog prilaza. Značaj interesnih grupa. Kancelarija za vođenje projekata kao centralna jedinica. Prilaz „Razmišljati izvan granica tradicionalnih vrednosti u vođenju projekata“. Etika u VUP. Iza granica tradicionalnog VUP. Projektni prilaz u proizvodnji i životnom ciklusu proizvoda. Inteligentni ES i projektni pristup.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja. Konsultacije. Seminarski rad. Putem studijskog istraživačkok rada student, proučavanjem naučnih časopisa i ostale literature i izradom seminarskog rada samostalno produbljuje znanja sa predavanja.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Poli, M., Mithiborwala, .S., Maksimovic, R., Lalic, B. Project Strategy: Selecting the Best Project Structure 2009 PICMET; Portland Engleski
Turner, R. The Handbook of Project-Based Management: Leading Strategic Change in Organizations(3rd Edition) 2008 Nalco System Engleski
Maksimović, R., Lalić, B. Flexibility and Complexity of Effective Enterprises 2008 Journal of Mechanical Engineering, University of Ljubljana Engleski
Poli, M. Project Strategy: The Path to Achieving Competitive Advantage/Value 2006 Stevens Institut of Technology Engleski
Kerzner, H. Advanced Project Management: Best Practices on Implementation 2004 John Wiley & Sons, New Jersey Engleski
Grupa autora VODIČ kroz korpus znanja za upravljanje projektima : (PMBOK Vodič) - četvrto izdanje 2010 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena