Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Procena i analiza rizika industrijskih sistema (17.IMDR18)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Upravljanje rizikom i menadžment osiguranja
Multidisciplinarna Da
ESPB 10
Cilj:

Cilj predmeta jeste da studenti postignu naučne kompetencije i akademske veštine iz oblasti procene i analize rizika koji se javljaju kod energetskih sistema, kao i razvoj kreativnih sposobnosti analize i sinteze problema i sposobnost kritičkog mišljenja.

Ishod:

Ishod i svrha predmeta jesu obrazovanje i osposobljavanje studenata za kvalitetan samostalan i timski naučno-istraživački rad u oblasti procene i analize rizika energetskih sistema. Ishod predmeta jeste i sticanje potrebnih naučnih i stručnih kompetencija studenata u ovoj oblasti.

Sadržaj:

Teorijske postavke tehnologije rizika; Kriterijumi i metode procene rizika i procena posledica incidenta; Numeričko i informacijsko tretiranje problema; Problemi razvoja i primene simulacionih modela i komunikacionih softvera. Deo nastave na predmetu se odvija kroz samostalni istraživački rad u oblasti simulacije i procene rizika kod energetskih sistema. Istraživački rad obuhvata aktivno praćenje primarnih naučnih izvora, organizaciju i izvođenje eksperimenata i statističku obradu podataka, numeričke simulacije, eventualno pisanje rada iz oblasti predmeta.

Metodologija izvođenja nastave:

Koristiće se verbalni, vizuelni meto i praktični metod. Predavanja, samostalan studijsko istraživački rad, konsultacije.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Jovanovic, A Risk-based inspection and maintenance in power and process plants in Europe 2003 Nuclear Engineer and Design Engleski
Jovanovic, A, De Witte, M. The hypertext based reference procedure used in expert system for life assessement 1991 Nuclear Engineer and Design, Elsevier Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena