Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Projektne organizacije i poslovne mreže (17.IMD109)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Teorijsko-metodološki
Uža naučna oblast Proizvodni i uslužni sistemi, organizacija i menadžment
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Cilj predmeta je da studenti budu upoznati sa ključnim konceptima, tehnologijama i perspektivama koje karakterišu savremeno poslovno okruženja, integracijom proizvodnih i uslužnih procesa kroz umrežavanje preduzeća i funkcionisanjem poslovnih mreža. Diplomirani inženjer stiče neophodne kompetencije za projektovanje savremenog poslovnog okruženja u kojem se inovacioni, razvojni, proizvodni ili uslužni ciklusi efektivno i efikasno realizuju u većem broju međusobno umreženih preduzeća i organizacija.

Ishod:

Nakon završenog kursa studenti će biti obučeni da prepoznaju, analiziraju, učestvuju ili kreiraju različite vrste poslovnih mreža, kao što su: poslovna udruženja, mreže vrednosti, inovacione laboratorije, industrijski klasteri, konzorcijumi itd. Kroz upoznavanje sa tendencijama razvoja i obuku za primenu savremenih alata i tehnologija, budu osposobljeni da učestvuju u procesima: primene agilnih metodologija, projektnog prilaza, uspostavljanja sistema proizvodnje ili usluga, uspostavjanja lanaca nabavki i distribucionih kanala u okvirima poslovnih mreža.

Sadržaj:

Pojam i značaj poslovnih mreža / The concept and importance of business networks Osnovna podela i način rada / The basic classification and method of operations Poslovne mreže kao poslovna udruženja /Business networks as business associations; Poslovne mreže kao asocije preduzeća /Business networks as company aggregations Mreže znanja /Knowledge Networks Mreže vrednost /Value Networks Umrežavanje preduzeća / Developing Relationships in Business Networks Upravljanje lancima nabavke / Supply Chain Management Upravljanje distribucionim kanalima / Distribution Channel Management Upravjanje kooperacijama i mrežama / Managing Cooperations and Networks Modeli poslovnog umrežavanja / Models of business networking Poslovne mreže kao projektne organizacije / Business Networks as project organizations Upravljanje internacionalnim mrežama / Managing international networks Agilna proizvodnja i poslovne mreže / Agile Manufacturing and business networks Inovacione laboratorije /Innovation Labs Strateški aspekti poslovnih mreža / Strategic aspects of business networks

Metodologija izvođenja nastave:

Metod izvođenja nastave baziran je na multimedijalnim predavanjima i računarskim vežbama. Na predavanjima se objašnjavaju osnovni modeli i teorijski prilazi, a na konkretnim primerima pokazuje se primena stečenih znanja. Na računarskim vežbama se nastava obavlja u interaktivnoj formi kroz korišćenje alata za modelovanje. Metod izvođenja nastave podrazumeva da se najmanje četrdeset procenata vremena posveti aktivnom učešću studenata.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Pryke, S. Managing Networks in Project-Based Organisations 2017 Wiley Blackwell Engleski
Todeva, E. Business Networks Strategy and Structure 2006 Taylor & Francis e-Library Engleski
Morača, S. Poslovne mreže (materijal u elektronskom formatu) 2018 Fakultet tehničkih nauka Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena