Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Savremene metode i tehnike u menadžmentu kvalitetom (17.IMD101)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Proizvodni i uslužni sistemi, organizacija i menadžment
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Cilj predmeta je da se studenti praktično osposobe za naučno-istraživački rad u oblastima menadžmenta kvalitetom, primene sistema menadžmenta kvalitetom i modela izvrsnosti menadžmenta kvalitetom. Studentima se pružaju teorijska i praktična znanja u vezi sa metodama i tehnikama izrade i primene upitnika kao istraživačkog (mernog) instrumenta. Pored toga, studentu se pružaju praktična znanja u vezi sa prirodom istraživačke populacije, kao i metodama i tehnikama distribucije upitnika i prikupljanja podataka od strane ispitanika. Konačno, student se upozaje sa pojmom, značajem i praktičnim aspektima primene metoda obrade podataka, koje su karakteristične za oblast menadžmenta kvalitetom (izrada istraživačkog okvira i modela, procena pouzdanosti i validnosti istraživačkog (mernog) instrumenta, faktorska analiza – konfirmatorna ili eksploratorna, metode strukturalnog modelovanja itd.)

Ishod:

Nakon odslušanog predmeta i položenog ispita, student će biti u stanju da definiše istraživački okvir i model, zaključuje, analizira, diskutuje i pruži odgovore u vezi postavljenim hipotezama, istraživačkim okvirom i modelom.

Sadržaj:

Osnovni pojmovi u vezi sa izradom i primenom: (1) upitnika kao istraživačkog (mernog) instrumenta (2) istraživačkog okvira i modela, (3) procena pouzdanosti i validnosti upitnika kao istraživačkog (mernog) instrumenta, (4) praktični aspekti primene faktorske analize, bilo da se radi o konfirmatornoj i/ili eksploratornoj, (5) praktični aspekti primene metode strukturalnog modelovanja, (6) osvrt na etičke principe u naučnom i istraživačkom radu.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, studijski i istraživački rad, konsultacije. Ocena se formira na osnovu uspeha iz ispitnog zadatka i usmenog dela ispita.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Delić, M. Menadžment kvalitetom i primena informacionih tehnologija : Kombinovani uticaj na performanse organizacije : monografija  2017 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Fajgelj, S Psihomertija: Metod i teorija psihološkog merenja 2003 Centar za primenjenu psihologiju Beograd, Beograd Srpski jezik
Hair, J.F.; Hult, G.T.M.; Ringle, C.M.; Sarstedt, M A primer on partial least squares structural equation modeling (PLS-SEM) 2014 SAGE Publications, Inc. Engleski
Marta Peris-Ortiz, José Álvarez-García Action-Based Quality Management: Strategy and Tools for Continuous Improvement 2014 Springer International Publishing Engleski
Kline, R.B. Principles and practice of structural equation modelling (3rd ed.) 2011 New York: Guilford Press Engleski
Nunnaly, J.; & Bernstein, H Psychometric theory 1994 New York: McGraw-Hill Inc Engleski
Hair, J.F.; Black, W.C.; Babin, B.J.; Anderson, R.E Multivariate data analysis 2010 Pearson Prentice Hall Engleski
Bukvić, A Načela izrade psiholoških testova 2007 Zavod za udžbenike Beograd Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena