Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Metode i tehnike poslovne analize (17.IM2423)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Informaciono-komunikacioni sistemi
Multidisciplinarna Ne
ESPB 6
Cilj:

Cilj predmeta je ovladavanje znanjima iz domena poslovne analize. Studenti će biti osposobljeni za primenu različitih aktivnosti, tehnika i ponašanja pri sagledavanju poslovne promene i definisanju rešenja.

Ishod:

Nakon odslušanog predmeta i položenog ispita, studenti će razumeti ključne koncepte poslovne analize. Biće osposobljeni za sagledavanje, dokumentovanje i komunikaciju sa zainteresovanim stranama poslovne promene. Studenti će biti osposobljeni da definišu pristup kreiranju rešenja, pretpostavke i ograničenja; procene predložena rešenja i validiraju ih i definišu rešenja.

Sadržaj:

Uvod. Ključni koncepti poslovne analize. Oblasti znanja i aktivnosti. Tehnike. Planiranje i nadzor procesa poslovne analize. Pristup planiranju analize poslovanja. Analiza aktera (zainteresovanih strana, investitora). Planiranje aktivnosti na poslovnoj analizi. Planiranje komunikacije. Planiranje procesa upravljanja zahtevima. Upravljanje efikasnošću analize poslovanja. Sagledavanje poslovne promene. Priprema za prikupljanje zahteva. Sprovođenje aktivnosti prikupljanja zahteva. Dokumenti o rezultatima prikupljanja. Potvrda rezultata prikupljanja zahteva. Upravljanje zahtevima i komunikacija. Upravljanje opsegom rešenja i zahtevima. Upravljanje sledljivošću zahteva. Održavanje zahteva za ponovljenu upotrebu. Priprema paketa zahteva. Saopštavanje zahteva. Analiza poslovne promene. Definisanje poslovne potrebe. Procena nedostajućih sposobnosti. Definisanje pristupa kreiranja rešenja. Definisanje obima rešenja. Definisanje poslovnog slučaja. Analiza zahteva. Dodeljivanje prioriteta zahtevima. Organizovanje zahteva. Specificiranje i modelovanje zahteva. Definisanje pretpostavki i ograničenja. Potvrđivanje zahteva. Utvrđivanje valjanosti zahteva. Procena rešenja i validacija. Procena predloženog rešenja. Alokacija zahteva. Procena organizacione spremnosti. Određivanje prelaznih zahteva. Provera rešenja. Procena rešenja. Osnovne kompetencije poslovnog analitičara.

Metodologija izvođenja nastave:

Oblici izvođenja nastave su: predavanja, vežbe, izrada domaćih zadataka i konsultacije. Na predavanjima se korišćenjem potrebnih didaktičkih sredstava, izlažu sadržaji predmeta i stimuliše se aktivno učešće studenata postavljanjem pitanja. Praktični deo gradiva studenti savladavaju na vežbama kroz obavezne zadatke koje rešavaju uz pomoć izvođača nastave ili samostalno i kroz samostalnu ili grupnu izradu domaćih zadataka. Student je obavezan da demonstrira samostalnost u rešavanju zadataka, odnosno da demonstrira razumevanje rešenja. Provera se vrši usmenom konverzacijom ili pismenim odgovorima na pitanja u vezi zadataka i rezultat se ocenjuje. Na konsultacijama se studentima daju dodatna objašnjenja sadržaja izlaganih na predavanjima i vežbama i u slučaju da je predmet konsultacija samostalna izrada domaćih zadataka, sugestije kako da poboljšaju rešenje koje su obavezni da popune.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Grupa autora A Guide to the Business Analysis Body of A Guide to the Business Analysis Body of Knowledge (BABOK 2.0 Guide) Knowledge (BABOK 2.0 Guide) 2009 International Institute of Business Analysis, Canada Engleski
Grupa autora IIBA Business Analysis Competency Model Version 3 2011 International Institute of Business Analysis, Canada Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena