Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Fazi modeli odlučivanja (17.IM2226)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:
 
Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Teorijska i primenjena matematika
Multidisciplinarna Da
ESPB 4
Cilj:

Ovladavanje studenata potrebnim teoretskim znanjima iz više oblasti matematike, koja su potrebna da bi u potpunosti razumeli procesa odlučivanja. Donošenje dobrih poslovnih odluka, razumevanje grešaka i njihovih uzroka koje pri tome nastaju, kao i načini da se one izbegnu je jako bitno u praksi naročito u uslovima neizvesnosti i rizika.

Ishod:

Stečena znanja su osnova za razumevanje osnovnih tehnika odlučivanja. Osposobljavaju se da primenjuju odgovarajuće metode odlučivanja uz korišćenje softvera kao i da analiziraju ponuđena rešenja i donose efikasne i delotvorne poslovne odluke.

Sadržaj:

Pojam odlučivanja. Uočavanje problema, definisanje problema i ciljeva. Alternative i informisanost o okruženju i ishodima. Metode izbora pri uslovima neizvesnosti. Odlučivanje pri riziku. Sekvencijalno odlučivanje. Višeatributivno odlučivanje. Grupno odlučivanje. Višekriterijumsko odlučivanje (AHP,...) . Ekspertni sistemi u odlučivanju. Softveri za podršku. Fazi skup. Trougaone (ko)norme. Fazi aritmetika (fazi brojevi i operacije sa njima). Fazi mere (skupovne funkcije, klasična mera, neaditivne mere, funkcija verovanja i primena u odlučivanju). Dempster-Shafer teorija (pravilo kombinovanja, transferabilni model verovanja, intervalna funkcija verovanja, kriterijumi za donošenje odluka). Fazi odlučivanje (individualno odlučivanje, grupno odlučivanje, višekriterijumsko odlučivanje, višestepeno odlučivanje, metode fazi rangiranja, fazi linearno programiranje, fazi regresija).

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja. Konsultacije. Praktični deo gradiva studenti rade i polažu rešavajući obavezne zadatke koji se ocenjuju. Studenti mogu raditi neobavezne zadatke i tu mogu steći dodatne poene. Dogovoreni deo materijala (koji čine celinu) se oralno izlaže i predaje u pisanoj formi kao predmetni zadatak. Deo gradiva koja čini logičku celinu može se polagati u vidu parcijalnih ispita koji su sastavni deo ispita. Parcijalni ispiti se polažu u pisanoj formi. Usmeni deo završnog ispita je eliminatoran.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Drummond, H. Effective Decision Making 1996 KPL, London Engleski
Pavličić, D. Teorija odlučivanja 2004 EF, Beograd Srpski jezik
Shafer G. A mathematical theory of evidence 1976 Princeton Univ. Press. Princeton N.J. Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena
Prisustvo na predavanjima Da Da 5.00
Domaći zadatak Da Ne 0.00
Predmetni(projektni)zadatak Da Da 40.00
Pismeni deo ispita - kombinovani zadaci i teorija Ne Da 40.00
Seminarski rad Da Ne 0.00
Usmeni deo ispita Ne Da 15.00
Izvođači nastave:
Predavanja
Auditorne vežbe