Univerzitet u Novom Sadu

Predmet: Istraživačke metode (17.IM2215)

Matične organizacione jedinice predmeta: Katedra za proizvodne sisteme organizaciju i menadžment
Osnovne informacije:
 
Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast
  • Industrijski marketing, preduzetništvo i inovacije
  • Proizvodni i uslužni sistemi, organizacija i menadžment
ESPB 4

Cilj predmeta je da osposobi studente za sprovođenje istraživačkog rada. Studenti će steći znanja neophodna za samostalno definisanje istraživačkog problema, dizajniranje istraživačkog nacrta, sprovođenje istraživanja, zaključivanje na osnovu dobijenih rezultata i njihovu prezentaciju i primenu.

Studenti će po završetku kursa biti osposobljeni za samostalno planiranje, dizajniranje i izvođenje istraživačkih poduhvata. Studenti će steći kompetencije za formulisanje relevantnih istraživačkih pitanja, identifikaciju bitnih faktora, odabir adekvatnih metoda istraživanja za njegovo uspešno sprovođenje, kao i izvođenje zaključaka za primenu. Konačno, studenti će steći veštine neophodne za prikaz rezultata istraživanja stručnoj javnosti, upotrebom savremenih softverskih alata.

Definisanje istraživačkog problema, pretraživanje i referenciranje izvora, varijable u istraživanju, nivoi i načini merenja, posredna i neposredna merenja, pouzdanost, valjanost, tačnost i greške merenja, nacrti istraživanja, uloga kontrolnih grupa, metode i principi uzorkovanja u istraživanju, zaključivanje na osnovu rezultata istraživanja, oblikovanje i izveštavanje o rezultatima istraživanja, alati za pomoć u istraživanju i oblikovanju prikaza istraživanja, osnovni principi pisanja master rada. Da bi sve navedene oblasti bile adekvatno obrađene, predmet je struktuiran u tri celine koje se međusobno dopunjuju. Prvu celinu čini skup metodologija kojima se upravlja sadržajem istraživanja, kako prethodno postojećih znanja, tako i prikupljanjem aktuelnih podataka u konkretnom istraživačkom poduhvatu. Drugu celinu čini skup kvalitativnih i kvantitativnih metodologija za obradu podataka, uz predstavljanje istraživačkih alata pogodnih za tematiku inovacionog inženjerstva: alati za analizu sadržaja, alati za statistički obradu podataka (SPSS, STATISTICA, R). Treću celinu čini skup istraživačkih metoda za zaključivanje o rezultatima obrade podataka i poređenje sa prethodnim istraživanjima (analiza, sinteza, indukcija, dedukcija), kao i skup metoda za predstavljanje rezultata istraživanja pisanim putem (pisanje naučnog rada i izveštaja, korišćenjem LATEX sistema) i usmenim putem (prezentacije, konferencije).

Nastava će biti realizovana kombinovanjem predavanja i praktičnog rada u grupama. Predavanja će biti propraćena studijama slučaja akademskih istraživanja u oblasti inovacija koje će ilustrovati kako metodologija istraživanja pomaže izvođenju zaključaka i donošenju odluka u inovacionim projektima. Uključivanjem u grupni rad, studenti će iskusiti istraživački proces od početka do kraja: identifikovaće istraživački problem u oblasti inovacija, definisaće istraživačko pitanje, dizajnirati istraživački proces, obraditi literaturu, konstruisati ili adaptirati merne instrumente, koristiti statistički program i doći do zaključaka koji odgovaraju na istraživački problem.

Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Stefan Kottwitz LaTeX Beginners Guide 2011 Packt Publishing Engleski
Jan Jonker, Bartjan Pennink The Essence of Research Methodology: A Concise Guide for Master and PhD Students in Management Science 2010 Springer-Verlag Engleski
Živan Ristić O istraživanju, metodu i radu 2006 Institut za pedagoška istraživanja, Beograd Srpski jezik
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena
Predmetna aktivnost
Seminarski rad
Predispitna
Da
Obavezna
Da
Broj poena
20.00
Predmetna aktivnost
Praktični deo ispita - zadaci
Predispitna
Ne
Obavezna
Da
Broj poena
50.00
Predmetna aktivnost
Prisustvo na vežbama
Predispitna
Da
Obavezna
Da
Broj poena
5.00
Predmetna aktivnost
Usmeni deo ispita
Predispitna
Ne
Obavezna
Da
Broj poena
20.00
Predmetna aktivnost
Prisustvo na predavanjima
Predispitna
Da
Obavezna
Da
Broj poena
5.00
Predavanja
Auditorne vežbe