Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Modeli odlučivanja i predikcije u slučajevima neodređenosti (17.IM1226)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Teorijska i primenjena matematika
Multidisciplinarna Da
ESPB 5
Cilj:

Ovladavanje studenata potrebnim teoretskim znanjima iz više oblasti matematike, koja su potrebna da bi u potpunosti razumeli procese odlučivanja i predikcije. Donošenje dobrih poslovnih odluka, razumevanje grešaka i njihovih uzroka koje pri tome nastaju, kao i načini da se one izbegnu je jako bitno u praksi naročito u uslovima neizvesnosti i rizika. U svemu tome prediktivne (standarde i nove) metode imaju veliki ulogu.

Ishod:

Stečena znanja su osnova za razumevanje osnovnih tehnika odlučivanja. Osposobljavaju se da primenjuju odgovarajuće metode odlučivanja i prognoziranja ponašanja posmatranih pojava. Obučavaju se za korišćenje odgovarajućih softvera i za analiziranje ponuđenih rešenja i donošenje efikasnih i delotvornih poslovnih odluka.

Sadržaj:

Odlučivanje (uočavanje problema, definisanje problema i ciljeva, alternative i informisanost o okruženju i ishodima). Metode izbora pri uslovima neizvesnosti. Odlučivanje pri riziku. Sekvencijalno odlučivanje. Višeatributivno odlučivanje. Grupno odlučivanje. Višekriterijumsko odlučivanje. Ekspertni sistemi u odlučivanju i softveri za podršku. Fazi skupovi (fazi aritmetika, fazi logika, fazi mere). Neuralne mreže. Genetski algoritmi. Linearna regresija. Nelinearna regresija. Fazi neuralne mreže. Fazi regresija. Kombinovani modeli predikcije. Dempster-Šefer teorija odlučivanja. Fazi odlučivanje.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja. Konsultacije. Praktični deo gradiva studenti rade i polažu rešavajući obavezne zadatke koji se ocenjuju. Studenti mogu raditi neobavezne zadatke i tu mogu steći dodatne poene. Dogovoreni deo materijala (koji čine celinu) se oralno izlaže i predaje u pisanoj formi kao predmetni zadatak. Deo gradiva koja čini logičku celinu može se polagati u vidu parcijalnih ispita koji su sastavni deo ispita. Parcijalni ispiti se polažu u pisanoj formi. Usmeni deo završnog ispita je eliminatoran.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Shafer G. A mathematical theory of evidence 1976 Princeton Univ. Press. Princeton N.J. Engleski
Pavličić, D. Teorija odlučivanja 2004 EF, Beograd Srpski jezik
Drummond, H. Effective Decision Making 1996 KPL, London Engleski