Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Analiza i obračun troškova proizvodnje (17.IM1129)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Proizvodni i uslužni sistemi, organizacija i menadžment
Multidisciplinarna Ne
ESPB 5
Cilj:

Ovladavanje novim trendovima i metodama upravljanja i analize troškova u preduzeću, kriterijumima donošenja menadžerskih odluka o troškovima, kao i načinima aktiviranja rezervi u troškovima radi povećanja profita poslovanja preduzeća. Ovo podrazumeva odgovarajuću klasifikaciju i sistematizaciju teorijskih objašnjenja određenih zakonitosti koje vladaju u toj konkretnoj poslovnoj stvarnosti, kao i izbor metodoloških rešenja u oblasti praktične primene naučnih spoznaja.

Ishod:

Stečena znanja odnose se na razumevanje predmetne materije, mogućnost primene novih metoda i tehnika u upravljanju i analizi troškova, kao i sticanje znanja koja se odnose na uspešno menadžersko upravljanje troškovima u dinamičnom poslovnom okruženju. Nakon savladavanja materije koja se odnosi na konkretnu poslovnu stvarnost (tehniku, tehnologiju i ekonomiju) preduzeća, studenti će biti osposobljeni da, iz inženjerskog ugla razumeju osnovne principe analize i obračuna troškova, zakonitosti koje vladaju, tehničke i ekonomske faktore koji utiču na njihovu dinamiku, s ciljem da se uspešno uključe u poslovnu praksu.

Sadržaj:

Kost-benefit analiza-projektna analiza troškova i koristi u svrhe informacione podrške menadžmentu u procesu donošenja poslovnih odluka. Novi pristupi u obračunu i upravljanju troškovima. Strategijski pristup menadžmentu troškova. Stvarni, planski i standardni troškovi. Proces planiranja troškova. Standardizacija direktnih i indirektnih troškova-fleksibilni plan troškova proizvodnje. Donošenje poslovnih odluka na bazi graničnih troškova. Formiranje tržišnih cena u uslovima različitih tržišnih stanja. Kalkulacija troškova i cena. Procena troškova na bazi analize prelomne tačke rentabilnosti-grafikona rentabiliteta. Kontrola troškova-preventivna i korektivna kontrola troškova. Novi koncepti i praksa menadžerskog upravljanja troškovima. Primena metoda simulacije u planiranju i kontroli troškova. Informaciona podrška planiranju i kontroli troškova.

Metodologija izvođenja nastave:

Ilustracije poslovne prakse putem analize slučajeva u cilju povezivanja elaboriranih troškovnih koncepata, metoda i tehnika sa realnim problemima u procesu upravljanja i analize troškova.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Ivanišević, A., Marić, B. Ekonomika preduzeća 2016 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena