Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Primena digitalnih usluga u proizvodnji (17.IM1041)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Proizvodni i uslužni sistemi, organizacija i menadžment
Multidisciplinarna Ne
ESPB 5
Cilj:

Cilj predmeta je sticanje naprednih znanja i veština u oblasti primene digitalnih usluga koje su od vitalnog značaja za transformaciju tradicionalnog prerađivačkog, u savremena preduzeća zasnovana na novim pristupima.

Ishod:

Studenti će biti osposobljeni: da razumeju značaj digitalnih usluga u proizvodnji, nauče kako da dizajniraju i razvijaju digitalne usluge shodno karakteristikama preduzeća, da nauče da koriste programe i alate koji će im omogućiti da vizuelno predstavljaju proces kreiranja digitalnih usluga u prerađivačkom sektoru.

Sadržaj:

Uvod. Dizajn i razvoj primene usluga u prerađivačkom sektoru. Spremnost preduzeća za implementaciju usluga. Inicijative primene usluga u proizvodnim sistemima. Tradicionalne usluge povezane sa proizvodima. Digitalne tehnologije za transformaciju usluga. Digitalne usluge povezane sa proizvodima. Digitalni proizvodno-uslužni sistemi. Uticaj digitalnih usluga na učinak preduzeća. Paradoks primene digitalnih usluga. Uloga tehnološkog intenziteta na primenu digitalnih usluga. Uloga inovacionog intenziteta na primenu digitalnih usluga. Prevazilaženje barijera za implmentaciju digitalnih usluga. Poslovni modeli zasnovani na digitalnim uslugama. Uticaj digitalnih usluga na lojalnost korisnika.

Metodologija izvođenja nastave:

Nastava na predmetu obuhvata interaktivna predavanja na kojima se prolaze napredni koncepti u oblasti primene digitalnih usluga u prerađivačkom sektoru. Na vežbama studenti rade na analizama studija slučaja sa realnim primerima iz privrede, uče kako da koriste programe koji im omogućavaju vizuelizaciju procesa razvoja i kreiranja digitalnih usluga. Vežbe se odvijaju uz pomoć računara.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Marko Kohtamaki, Tim Baines, Rodrigo Rabetino, Ali Z. Bigdeli Practices and Tools for Servitization 2018 Springer Engleski
Alessandro Annarelli, Cinzia Battistella, Fabio Nonino The Road to Servitization 2019 Springer Engleski
Shaun West, Paolo Gaiardelli, Nicola Saccani Modern Industrial Services 2022 Springer Engleski
Timothy Baines, Howard Lightfoot Made to Serve: How Manufacturers can Compete Through Servitization and Product Service Systems 2013 Wiley Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena