Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Odabrana poglavlja iz poslovnih informacionih sistema (17.IISD13)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Informaciono-komunikacioni sistemi
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Obrazovni cilj predmeta je da studenti doktorskih studija prodube znanja iz oblasti poslovnih informacionih sistema. Uz to, da se studenti osposobe za uključivanje u konkretne projekte u oblasti razvoja poslovnih informacionih sistema u realnom okruženju.

Ishod:

Ishodi su znanja i sposobnosti studenata za samostalan i timski naučno-istraživački rad u oblasti poslovnih informacionih sistema. Studenti će po završetku kursa biti upoznati sa otvorenim problemima u oblasti primene poslovnih informacionih sistema, kao i osnovnim tehnikama koje se primenjuju kako bi se oni istražili.

Sadržaj:

Savremeni poslovni informacioni sistemi u organizacijama. Strategije razvoja poslovnih informacionih sistema. Integracija funkcija organizacije primenom poslovnih informacionih sistema. Dostupnost i zaštita podataka. Ključne komponente i faze implementacije poslovnih informacionih sistema. Studije slučaja primene savremenih poslovnih informacionih sistema u organizacijama. Istraživački i razvojni projekti u oblasti poslovnih informacionih sistema.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja se izvode kombinovano. Izlaganje teoretskog dela propraćeno je odgovarajućim primerima koji doprinose razjašnjenju teoretskog dela gradiva. Pored predavanja redovno se održavaju i konsultacije. Kroz studijski istraživački rad studenti, proučavajući naučne časopise i ostalu literaturu samostalno produbljuju gradivo sa predavanja. Uz rad sa nastavnikom studenti se osposobljavaju za samostalno pisanje naučnog rada u odabranoj oblasti.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Magal, S.R., Word, J. Essentials of business processes and information systems 2009 Wiley, New Jersey Engleski
Bret Wagner, Ellen Monk Enterprise Resource Planning 2008 Cengage Learning EMEA Engleski
Phillips S. S. Control Your ERP Destiny: Reduce Project Costs, Mitigate Risks, and Design Better Business Solutions 2013 Street Smart ERP Publications Engleski
Stefanović, D., Sladojević, S. Sistemi za podršku planiranju poslovnih resursa u organizacijama u Srbiji 2016 Fakultet tekničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Leon A. Enterprise Resource Planning 2014 McGraw-Hill Education Engleski
Hawking Paul Enterprise Resource Planning Systems in a Global Environment 2008 IGI Global Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena