Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Biomehanika (17.IFM301)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za tehničku mehaniku
Osnovne informacije:
 
Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Mehanika
Multidisciplinarna Da
ESPB 4
Cilj:

Namera nastavnika je da kroz ovaj kurs student:- razume kako metodi mehanike mogu primenjivati u analizi problema biosistema koji su kompleksniji i u principu slabije definisani od tehničkih koje uglavnom čine jednostavne geometrijske forme),- razume kako se mehaničke funkcije povezuju sa drugim funkcijama (biološkim, hemijskim, elektro, neurološkim) u ljudskom telu,- razume kako starenje, bolest i trauma utiču na promene mehaničkih funkcija, - analizira konkretne mehaničke modele različitih sportova.

Ishod:

Posle ovog kursa student treba da je sposoban da:- poveže znanje stečeno u inženjerskim kursevima mehanike sa analizom biomehaničkih sistema, - primeni stečeno znanje u analizi kretanja konkretnih biomehaničkih sistema, tj. da identifikuje, formuliše (idealizuje praktične probleme upotrebom odgovarajućeg matematičkog modela) i reši problem iz oblasti koju pokriva sadržaj koji sledi,- komunicira i radi u multidisciplinarnom timu- samostalno vežba, marljivo radi i kreativno razmišlja. - demonstrira razumevanje i veštinu kao i da naučeno upotrebi za dizajn novih rešenja bio-inženjerskih problema.- uopštava konkretne mehaničke modele i simulira predvidjanja rezultata sportista za različite vrednosti parametara u modelu.

Sadržaj:

Struktura ljudskog tela. Mehanička svojstva biomaterijala. Unutrašnje sile u ljudskom telu. Zakoni kretanja i bilans energije.Matematičko modeliranje i numeričke simulacije kardiovaskularnog sistema.Dinamičko modeliranje zglobova u ljudskom telu sa posebnim osvrtom na koleno i vezu vrat glava. Modeli za analizu sudara sa posebnim osvrtom na biodinamički odgovor ljudskog tela u frontalnom sudaru kao i odgovor glave na udar. Primena matematičke teorije elastičnih štapova u biomehanici. Model DNK. Modeli vazdušnih jastuka. Grupe mišića i kretanje. Sportovi sa neprekidnim promenama atributa kretanja: trčanje, plivanje, veslanje, trčanje na skijama. Sportovi sa naglim promenama atributa kretanja: borilački, tenis. Skokovi. Kretanje lopte.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, auditorne vežbe, računske vežbe. Domaći zadaci, kao metod provere razumevanja uvedenih pojmova i upotrebe uvedenih metoda se mogu raditi i u grupi. Praktični deo ispita - dva zadatka studenti rade samostalno. Medjutim, studenti koji redovno rade domaće zadatke imaju mogućnost da praktični deo - zadatke, zamene seminarskim radom koji se bavi primenom stečenih znanja u analizi kretanja konkretnih biomehaničkih sistema ili sportova. Pri tome se sa svakom grupom održavaju individualne konsultacije. Tokom izrade seminarskog rada studenti proširuju svoje znanje mehanike, matematičke analize, postaju veštiji u primeni kompjuterskih metoda, i upotrebi stranog jezika koji koriste. Ispit se završava usmenim delom.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
C. Kleinstreuer Biofluid Dynamics 2005 Taylor & Francis, Boca Raton Engleski
N. Ayache (ed.) Computational models for the human body 2004 Elsevier, Amsterdam Engleski
Vladimir M. Zatsiorsky Biomechanics in Sports 2000 Blackwell Science Engleski
A. Tozeren Human body dynamics: classical mechanics and human body movement 2000 Springer, New York Engleski
P.B. Pascolo (ed.) Biomechanics and sports 2004 CISM, Springer, Wien Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena
Domaći zadatak Da Da 5.00
Domaći zadatak Da Da 5.00
Praktični deo ispita - zadaci Ne Da 20.00
Prisustvo na predavanjima Da Da 5.00
Predmetni projekat Da Da 30.00
Prisustvo na vežbama Da Da 5.00
Usmeni deo ispita Ne Da 30.00
Izvođači nastave:
Predavanja
Auditorne vežbe
Auditorne vežbe