×
Универзитет у Новом Саду

Предмет: Друштвени аспекти информационе безбедности (19.IB37)

Основне информације:
 
Категорија Теоријско-методолошки
Ужа научна област Производни и услужни системи, организација и менаџмент
ЕСПБ 6

Циљ предмета представља овладавање кључним знањима у области регулаторног и инстиционалног оквира информационе безбедности, што подразумева упознавање са међународним и националним нивом регулисања и успостављеног интитуционалног система информационе безбедности који значајно утичу на обликовање друштвених односа.

Студенти ће стећи знања о настанку и развоју регулаторног и институционалног оквира на међународном, европском и националном нивоу, те оспобљени да прате степен усаглашености националног регулаторног/правног оквира информационе безбедности. Такође студенти ће бити оспособљени да индетификују законске оквире и институције овлашћене за систем информационе безбедности.

Увод у друштвени значај и историјски развој информационе безбедности.Општи оквир друштвених аспеката информационих система и мрежа.Интелектуална својина и правна заштита ауторских права у сајбер простору.Општи појмови и регулатрони оквир информационе бзбедности.Стратегија развоја информационе безбедности, међународни регулаторни и институционални оквир информационе безбеднсти .Европски правни и институционални оквир за регулисање информационе безбедност (најзначајније Директиве и стандарди ). Национални регулаторни оквир ИБ, закон о информационој безбедности и његова примека.Подзаконски акти , уредбе , правилници, стандарди. Национална институционална структура-Центар за безбедност ИКТ система. Канцеларија за инфорамционе технологије и електронску управу.Сарадња јавног и приватног сектора у области информационе безбедности. Злоупотреба информационих технологија и високо технолошки криминал у сајбер простору.

Настава на предмету обухвата аудиторна предавања, уз примену нормативно-правног метода и активно учествовање студената у савладавању методских јединица применом интерактивног методом. Студије случајева.тимске презентације и дискусије обрађују се применом правно-аналитичког метода.

Аутори Назив Година Издавач Језик
Прлја Д, Релјановић М, Ивановић З Интернет право 2012 Правни факултет, Београд Српски језик
Andrej Savin EU Internet Law 2020 Elgar European Law series Енглески
Petrovna Talimonchik V. Legal Aspects of International Information Security 2018 Intech Open Енглески
Група аутора Право информационих технологија 2012 Правни факултет, Службени Гласник, Београд Српски језик
Предметна активност Предиспитна Обавезна Број поена
Предметна активност
Пројектни задатак
Предиспитна
Да
Обавезна
Не
Број поена
20.00
Предметна активност
Писмени део испита - комбиновани задаци и теорија
Предиспитна
Не
Обавезна
Да
Број поена
70.00
Предметна активност
Присуство на вежбама
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
5.00
Предметна активност
Присуство на предавањима
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
5.00

проф. др Соња Бунчић

Редовни професор

Предавања

Предавања

проф. др Соња Бунчић

Редовни професор

Аудиторне вежбе

Аудиторне вежбе