Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Sistemi menadžmenta bezbednošću i privatnošću podataka o ličnosti (19.IB36)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Teorijsko-metodološki
Uža naučna oblast Proizvodni i uslužni sistemi, organizacija i menadžment
Multidisciplinarna Ne
ESPB 6
Cilj:

Cilj predmeta predstavlja ovladavanje ključnim znanjima u području koncepata sistema menadžmenta bezbednošću i privatnošću podataka o ličnosti, razumevanje povezanosti tih koncepata sa međunarodnom i domaćom zakonskom regulativom i vodećim organizaciono-upravljačkim standardima iz oblasti razmatrane problematike, razumevanje prilaza, metoda i tehnika u obezbeđivanju i očuvanju privatnosti podataka o ličnosti, kao i razvoj odgovarajućih ekspertiza i kompetencija kod studenata, u cilju interpretacije pomenutih elemenata, u kontekstu zahteva, koje organizacija mora da ispuni, uz osvrt na praktične aspekte metoda i tehnika, planiranja, implementacije, upravljanja, i razvoja sistema, na organizacionom nivou.

Ishod:

Studenti će biti osposobljeni za projektovanje sistema mapiranja podataka o ličnosti, koji uključuje i identifikaciju tokova podataka, oblika i načina pojave podataka o ličnosti u organizaciji, uz osvrt na principe, metode i tehnike dokumentovanja pomenutog. Konačno, studenti će biti osposobljeni i za projektovanje odgovarajućih organizaciono-upravljačkih mehanizama zaštite podataka o ličnosti, uzimajući u obzir zahteve zakonske regulative i međunarodnih organizaciono-upravljačkih standarda iz pomenute problematike.

Sadržaj:

Uvodni koncepti, teorijske postavke i principi sistema menadžmenta bezbednošću i privatnošću podataka o ličnosti, zahtevi međunarodne zakonske regulative, zahtevi domaće zakonske regulative, zahtevi organizaciono-upravljačkih standarda, iniciranje i planiranje implementacije sistema menadžmenta bezbednošću i privatnošću podataka o ličnosti u organizaciji, razvoj i implementacija pomenutog sistema u organizaciji, razvoj i implementacija mehanizama upravljanja i kontrole pomenutog sistema, uz osvt na mehanizme kontinualnog poboljšavanja.

Metodologija izvođenja nastave:

Nastava na predmetu obuhvata predavanja nastavne materije iz oblasti razmatrane problematike, uz osvrt na praktične primere u vezi sa načinima, metodama i tehnikama implemetacije mehanizama mapiranja, dokumentovanja, obezbeđivanja, kontrole i kontinuiranog poboljšavanja sistema zaštite podataka o ličnosti. Obaveznim projektnim zadatkom podstiče rad u grupama, odnosno, timski rad na implementaciji sistema menadžmenta bezbednošću i privatnošću podataka o ličnosti, na primeru odabrane organizacije, od strane studentata, odnosno, članova grupe koji rade na izradi projektnog zadataka.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
EU - IT Governance Privacy Team EU General Data Protection Regulation (GDPR) An Implementation and Compliance Guide 2017 IT Governance Publishing Engleski
Beker, I., Radlovački, V. Sistem upravljanja bezbednošću informacija - skripta 2012 IIS-Istraživački i ehnološki centar Novi Sad Srpski jezik
Voigt, P., Bussche, A.V.D. The EU General Data Protection Regulation (GDPR) – A practical guide 2017 Springer Engleski
Delić, M. Interne provere – Praktikum za sistem menadžmenta bezbednošću informacija – SRPS/ISO/IEC 27001:2014 2017 IIS-Istraživački i tehnološki centar Novi Sad Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena