Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Fizička bezbednost i socijalni inženjering (19.IB24)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Primenjeno softversko inženjerstvo
Multidisciplinarna Ne
ESPB 6
Cilj:

Cilj predmeta je sticanje znanja o pretnjama i bezbednosnim merama kojima se štite fizičke tačke pristupa, odnosno koje omogućavaju izgradnju edukovane i lojalne radne snage. Ostvarivanje gore navedenog cilja je značajno, jer u su fizički domen i ljudski resursi najslabije karike u kontekstu informacione bezbednosti.

Ishod:

Upoznatost sa detaljima najpoznatijih napada zloupotrebama fizičkih tačaka pristupa, odnosno ljudskih resursa. Sposobnost razvoja i primene efektivnih mera fizičke bezbednosti. Poznavanje relevantnih standarda, zakona i specifikacija na polju fizičke bezbednosti. Upoznatost sa metodima izgradnje lojalne radne snage koja je svesna sofisticiranih tehnika potencijalnih napadača.

Sadržaj:

Dizajn bezbednih računarskih centara i postrojenja. Eksterne mere zaštite, rasveta, ograde i barijere. Prozori, vrata, brave i sefovi. Kartice i biometrijski senzori. Fizičko obezbeđivanje računarskih sistema. Tehnike nadzora u fizičkom domenu. Standardi u domenu fizičke bezbednosti. Poznati slučajevi hakerskih napada zloupotrebom ljudskog elementa. Impersonacija. Izgradnja lojalne i bezbednosno-edukovane radne snage. Kontinualni treninzi u domenu informacione bezbednosti.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja; drugi oblici nastave; konsultacije.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Lawrence J. Fennelly Effective physical security 2013 Butterworth-Heinemann Engleski
Игор Пешко Технологија извођења грубих грађевинских радова 2016 Нови Сад, Факултет техничких наука Srpski jezik
Will Gragido, John Pric Cybercrime and espionage 2011 Syngress Engleski
Владимир Остојић, Татјана Лончар-Турукало Практикум за рачунарске вежбе из дигиталне обраде слике 2016 Нови Сад : Факултет техничких наука Srpski jezik
Dragan Pleskonjić, Nemanja Maček, Borislav Đorđević, Marko Carić Sigunorst računarskih sistema i mreža 2007 Mikro knjiga Engleski
Радош Радивојевић Социологија технике 2015 Нови Сад : Факултет техничких наука Srpski jezik
Ана Петровић Физика : Основи примењене физике 2003 Нови Сад : Факултет техничких наука Srpski jezik
Милан Инић Безбедност друмског саобраћаја 2004 Нови Сад : Факултет техничких наука Srpski jezik
Cristopher Hadnagy Social Engineering – The science of human hacking 2018 Wiley Engleski
Formiranje ocene: