Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Crtanje za animaciju i vizuelne efekte (17.IA008)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Animacija i vizuelni efekti
Multidisciplinarna Ne
ESPB 5
Cilj:

Osposobljavanje studenata za vizuelnu percepciju, njeno promišljanje i adekvatno predstavljanje u procesu crtanja i podizanje opštih vizuelnih standarda.

Ishod:

Da stečena znanja primenjuju u daljem procesu obrazovanja kao i u budućem profesionalnom radu.

Sadržaj:

Crtanje osnovnih geometrijskih oblika i predmeta koji se mogu izvesti iz osnovnih geometrijskih oblika. Crtanje portreta i ljudske figure. Rad na krokiju i crtežima malog formata. Koreni animacije i vizuelnih efekata u istoriji umetnosti. Geometrizacija i pojednostavljivanje u crtežu. Pokret u prednjem planu. Prikazivanje prostora i vrsta perspektiva. Kretanje prostora i kretanje u prostoru. Vizuelna kultura – osnovna značenja i načela. Anatomija tj. konstrukcija objekata – modela za animaciju. Upoznavanje sa sveprisutnošću crteža kao vrhunskog komunikacionog sredstva. Savladavanje samostalnog kreiranja junaka za potencijalni animirani film.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja i vežbe u crtačkom kabinetu. Konsultacije.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Jeno Barcsay Anatomija za umetnike 2000 Mono & Manjana, Beograd Srpski jezik
Rudolf Gaberc Plastična anatomija čoveka 1985 Fond za iѕdavačku delatnost Univerziteta u Beogradu, Beograd Srpski jezik
Sarah Simble Anatomy for the Artist 2001 Dorling Kindersley Book, London Engleski
Vujanović,M., Novaković, A. Crtanje za animaciju 2012 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena