Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Odabrana poglavlja iz industrijske informacione bezbednosti (17.HDOK10)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Mehatronika, robotika i automatizacija i integrisani sistemi
Multidisciplinarna Da
ESPB 10
Cilj:

Obrazovni cilj predmeta je sticanje naprednih znanja i osposobljavanje studenata za razumevanje savremenih prilaza u području primene iz oblasti istraživanja i razvoja industrijske informacione bezbednosti.

Ishod:

Ishodi su sticanje znanja i sposobnosti studenata za samostalan i timski naučni i istraživački rad u predmetnoj oblasti. Osposobljavanje za analizu različitih pristupa i rešenja u domenu industrijske informacione bezbednosti, kao i primenu i razvoj elemenata industrijske informacione bezbednosti za podršku upravljačkim sistemima.

Sadržaj:

Standardi u oblasti bezbednosti informacija. Sistemi bezbednosti informacija u industrijskim okruženjima. Tehnike napada na industrijske informacione sisteme. Tehnike u zaštiti industrijske informacione bezbednosti. Razvoj i primeri bezbednosnih sistema u industrijskom okruženju. Arhitekture industrijske informacione bezbednosti.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja:(Mentor sa studentom birajedan ili više modula u zavisnosti od obima modula). Konsultacije. Predavanja se izvode kombinovano. Izlaganje teoretskog dela propraćenoje odgovarajućim primerima koji doprinose razjašnjenju teoretskog dela gradiva. Pored predavanja redovno se održavaju i konsultacije. Kroz studijski istraživački rad student, proučavajući naučne časopise i ostalu literaturu samostalno produbljuje gradivo sa predavanja. Uz rad sa nastavnikom student se osposobljava za samostalno pisanje naučnog rada.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
-- Mission Secure and/or its affiliates, A Comprehensive Guide to Operational Technology (OT) Cybersecurity 2021 -- Engleski
Robert Radvanovsky, Jacob Brodsky Handbook ofSCADA/ControlSystemsSecurity 2013 Boca Raton, CRC Press Engleski
Pascal Ackerman Industrial Cybersecurity 2018 Pact publiching, Birmingham - Mumbai Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena