Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Regulativa i ugovaranje u građevinarstvu (17.GM534)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Tehnologija i organizacija građenja i menadžment
Multidisciplinarna Ne
ESPB 2
Cilj:

Sticanje znanja o zakonskim propisima koji regulišu proces građenja i tipovima ugovora.

Ishod:

Osposobljavanje za upravljanjem procesom građenja u sladu sa zakonskim regulativama.

Sadržaj:

Zakoni i drugi pravni propisi koje se odnose na građevinarstvo.Zakon o planiranju i izgradnji. Podzakonska akta. Zakon o javnim nabavkama.Ugovorna dokumentacija.FIDIC propisi.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanje, auditorne vežbe, seminarski radovi i konsultacije. Na predavanjima se izlaže teorijski deo gradiva u vidu prezentacija pojedinih metodskih jedinica praćen odgovarajućim primerima iz prakse, radi lakšeg razumevanja i usvajanja gradiva. Na auditornim važbama detal?nije se obrađuje gradivo sa predavanja uz aktivnije učešće studenata. Pored predavanja i vežbi redovno se održavaju i konsultacije. Student, na osnovu dobijenih informacija (predavanja, literatura, konsultacije i generalnih uputstava na početku vežbanja), rešava postavl?ene zadatke i izrađuje seminarske radove. Urađeni i pozitivno ocenjeni seminarski radovi su uslov za izlazak na ispit. Ispit obuhvata celokupno gradivo izloženo u toku semestra i polaže se usmeno. Ocena ispita se formira na osnovu pohađanja predavanja i vežbi, ocene seminarskih radova i usmenog ispita.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Goran Ćirović, Marina Nikolić Topalović, Slobodan Jovović Pravna regulativa u građevinarstvu 2018 Visoka građevinsko-geodetska škola Srpski jezik
Goran Ćirović, Marina Nikolić Topalović, Slobodan Jovović Građevinsko urbanističke procedure u visokogradnji 2018 Visoka građevinsko-geodetska škola Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena