Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Upravljanje bezbednošću i zdravljem na radu u građevinarstvu (17.GM533)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Tehnologija i organizacija građenja i menadžment
Multidisciplinarna Ne
ESPB 3
Cilj:

Sticanje znanja o upravljanju rizicima bezbednosti i zdravlju na radu pri izvođenju građevinskih radova.

Ishod:

Osposobljenost za identifikaciju rizika bezbednosti i zdravlja na radu, kvantifikaciju rizika bezbednosti i zdravlja na radu i planiranje korektivnih mera pri izvođenju građevinskih radova. Stečena znanja direktno se primenjuju u inženjerskoj praksi.

Sadržaj:

Uvod u primenu metoda upravljanja rizicima bezbednosti i zdravlja na radu u zavisnosti od usvojene tehnologije građenja. Opšte o metodama upravljanja rizicima bezbednosti i zdravlja na radu i primeni istih prilikom planiranja i realizacije građevinskih radova. Analize procesa građenja sa aspekta identifikacije i kvantifikacije rizika bezbednosti i zdravlja na radu i izrada plana upravljanja rizicima bezbednosti i zdravlja na radu.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanje, auditorne vežbe, seminarski radovi i konsultacije. Na predavanjima se izlaže teorijski deo gradiva u vidu prezentacija pojedinih metodskih jedinica praćen odgovarajućim primerima iz prakse, radi lakšeg razumevanja i usvajanja gradiva. Na auditornim važbama detaljnije se obrađuje gradivo sa predavanja uz aktivnije učešće studenata. Pored predavanja i vežbi redovno se održavaju i konsultacije. Student, na osnovu dobijenih informacija (predavanja, literatura, konsultacije i generalnih uputstava na početku vežbanja), rešava postavljene zadatke i izrađuje seminarske radove. Urađeni i pozitivno ocenjeni seminarski radovi su uslov za izlazak na ispit. Ispit obuhvata celokupno gradivo izloženo u toku semestra i polaže se usmeno. Ocena ispita se formira na osnovu pohađanja predavanja i vežbi, ocene seminarskih radova i usmenog ispita.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Ćirović, G., Lazić-Vojinović,S. Bezbednost i zaštita zdravlјa na radu u građevinarstvu 2009 Visoka građevinsko-geodetska škola u Beogradu Srpski jezik
Mučenski, V. Teorijske osnove bezbednosti i zdravlja na radu u građevinarstvu 2018 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Hughes, P., Ferrett, E. An Introduction to health and safety in Construction 2007 Elsevier Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena