Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Informacioni sistemi i baze podataka (17.GI205)

Matične organizacione jedinice predmeta: Odsek za primenjene računarske nauke i informatiku
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Primenjene računarske nauke i informatika
Multidisciplinarna Ne
ESPB 4
Cilj:

Osnovno obrazovanje studenata u oblasti informacionih sistema i baza podataka. Osposobljavanje studenata za praćenje projekata u oblasti razvoja informacionih sistema i baza podataka.

Ishod:

Upoznavanje pojma i uloge informacionog sistema u nekom organizacionom sistemu. Upoznavanje aktuelnih modela podataka, posebno relacionog modela. Savlađivanje osnovnih tehnika primene struktuiranog upitnog jezika SQL na serverima baza podataka.

Sadržaj:

Vrste informacionih sistema. Postupci razvoja informacionih sistema. Pojam baze podataka (BP). Sistem za upravljanje bazama podataka. Osnovni koncepti i karakteristike modela podataka. ER model podataka. Relacioni model podataka. Klasifikacija i vrste ograničenja u relacionom modelu podataka. Upotreba upitnog jezika SQL u opisu šeme baze podataka i manipulaciji podacima u BP. Osnove obrade transkacija. Prevođenje ER šema baza podataka u relacioni model podataka.

Metodologija izvođenja nastave:

Nastava se izvodi u obliku predavanja, auditornih i računarskih vežbi (u računarskoj laboratoriji) i konsultacija. Tokom celokupnog procesa izvođenja nastave, studenti se podstiču na intenzivnu komunikaciju, kritičko rezonovanje, samostalni rad i aktivan odnos prema procesu nastave. Uslov za dobijanje potpisa i izlazak na završni ispit predstavlja izvršenje svih predispitnih obaveza, u minimalnom obimu od 30 poena.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Mogin, P., Luković, I. Principi baza podataka 1996 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Mihajlović, D. Informacioni sistemi i projektovanje baza podataka 1998 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Kordić, S. i dr. Baze podataka : zbirka zadataka 2018 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Date, C.J. An Introduction to Database Systems, (8th Edition) 2003 Pearson, Boston Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena