Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Odabrana poglavlja iz CAD u projektovanju saobraćajnica (17.GD045)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Saobraćajnice
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Upoznavanje sa metodologijom primene CAD sistema u projektovanju infrastrukturnih saobraćajnica (puteva, železnica i aerodroma) i algoritamskom i proračunskom osnovom savremenih metoda projektovanja

Ishod:

Osposobljenost za primenu CAD sistema u projektovanju saobraćajnica i osposobljenost za primenu digitalnih metoda u procesu projektovanja i građenja. Stečena znanja direktno se primenjuju u inženjerskoj praksi.

Sadržaj:

Tehnike i algoritmi modeliranja i remodeliranja terena. Algoritmi i metode proračuna zemljanih radova. Projektovanje osovinske geometrije linijskih objekata na osnovu tangentnog poligona ili primenom rotacionih i translacionih elemenata. Algoritmi pripreme podužnog profila i definisanje nivelete. Analiza i priprema poprečnih profila. Grafička i numerička obrada poprečnih profila linijskih objekata. Modeliranje linijskih objekata. Detaljno nivelaciono rešavanje i modeliranje površinskih raskrsnica

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanje, auditorne vežbe, seminarski radovi i konsultacije. Na predavanjima se izlaže teorijski deo gradiva u vidu prezentacija pojedinih metodskih jedinica praćen odgovarajućim primerima iz prakse, radi lakšeg razumevanja i usvajanja gradiva. Na auditornim vežbama detaljnije se obrađuje gradivo sa predavanja uz aktivnije učešće studenata. Pored predavanja i vežbi redovno se održavaju i konsultacije. Student, na osnovu dobijenih informacija (predavanja, literatura, konsultacije i generalnih uputstava na početku vežbanja), rešava postavljene zadatke i izrađuje seminarske radove u formi obrade podataka i rada na određenim tematskim celinama iz predmeta. Urađeni i pozitivno ocenjeni seminarski radovi su uslov za izlazak na ispit. Ispit obuhvata celokupno gradivo izloženo u toku semestra i polaže se usmeno. Ocena ispita se formira na osnovu pohađanja predavanja i vežbi, ocene seminarskih radova i usmenog ispita.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Grupa autora Osnove programa Plateia i Ferrovia 2017 CGS Plus Srpski jezik
Grupa autora Elektronska dokumentacija CAD 2015 AutoDesk Srpski jezik
Knežević D. Elektronska dokumentacija CECS programi 2017 CAD Solutions Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena