Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Odabrana poglavlja iz upravljanja infrastruktrom uz podršku informacionih sistema (17.GD037)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Saobraćajnice
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Osposobljavanje studenata za sticanje stručnih i naučnih znanja i primenu u praksi i nauci.

Ishod:

Student je kompententan da u daljem obrazovanju u stručnim i naučnim aktivnostima koristi stečena znanja.

Sadržaj:

Uvodni deo, predmet i ciljevi sistema upravljanja objektima, osnovne postavke, planiranje. Struktura sistema, klasifikacija objekata, funkcije, nivoi analiza. Savremeni metodološki pristupi upravljanju uz korišćenje najnovijih dostignuća za akviziciju podataka i praćenje stanja objekata. Analiza procesa u sistemu upravljanja objektima (IDEF0 metodologija). Analiza podataka i razvoj informacionog sistema za podršku u odlučivanju (IDEF1X metodologija). Geografski informacioni sistem kao osnova za razvoj sistema za odlučivanje u upravljanju objektima (putevi, mostovi, klizišta, industrijski objekti itd.). Katalog oštećenja, specifikacije radova. Razvoj oštećenja i prognozni modeli. Primena novih matematičkih analiza i heurističkih metoda za predviđanje promene stanja objekta. Metode vrednovanja i utvrđivanja prioriteta.

Metodologija izvođenja nastave:

Delom auditorno kroz predavanja i konsultacije, a delom preko seminarskih radova koji se javno brane i utiču na ocenu kandidata.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Group of authors Highway Development & Management HDM-4, Volume 1-7. 2000 ISOHDM Technical Secretariat the University of Birmingham Engleski
Waheed Uddin, W Ronald Hudson, Ralph Haas Public Infrastructure Asset Management 2013 McGraw-Hill Education Engleski
Goodman A.S., Hastak M. Infrastructure planning handbook-Planning, engineering and economics 2006 ASCE Press Engleski
Stankevich N., Qureshi N., Queiroz Q. Transport Note No. TN-27, ‘’Performance-based Contracting for Preservation and Improvement of Road Assets’’ 2009 The World Bank, Washington, D.C. Engleski
Hudson W.R., Haas R., Uddin W. Infrastructure management-Integrating design, construction, maintenance, rehabilitation and renovation 1997 McGraw-Hill, New York Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena