Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Odabrana poglavlja iz kolovoznih konstrukcija (17.GD030)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Saobraćajnice
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Osposobljavanje studenata za sticanje stručnih i naučnih znanja i primenu u praksi.

Ishod:

Osposobljavanje studenata za projektovanje novih i pojačanje i rekonstrukciju postojećih kolovoznih konstrukcija uz izbor odgovarajućih materijala, ocenu stanja kolovoznih konstrukcija, primenu novih i recikliranih materijala, primenu koncepta trajnih kolovoza.

Sadržaj:

Vrste i specifičnosti kolovoznih konstrukcija. Mehanika kolovoza - modeli kolovozne konstrukcije, osnovne fizičko mehaničke karakteristike i zamor materijala, definicije loma. Ulazni podaci – saobraćajno opterećenje, posteljica, slojevi kolovozne konstrukcije - materijali. Dimenzionisanje zasnovano na empirijskim metodama i modeli proračuna zasnovani na mehanici kolovoza. Primena kod različitih vrsta kolovoza: fleksibilnih, polukrutih i krutih. Uticaj klimatskih i drugih faktora. Savremene metode ocene stanja kolovoza, indikatori stanja. Projektovanje pojačanja postojećih kolovoza. Armiranje kolovoza. Noviji tipovi asfaltnih mešavina. Upotreba alternativnih materijala pri projektiranju i građenju kolovoznih konstrukcija. Recikliranje materijala fleksibilnih kolovoznih konstrukcija (postupci toplog i hladnog recikliranja asfaltnih mešavina). Koncept trajnih kolovoza - 'Perpetual pavements'. Principi savremenog održavanja kolovoznih konstrukcija.

Metodologija izvođenja nastave:

Delom auditorno kroz predavanja i konsultacije, a delom preko seminarskih radova koji se javno brane i utiču na ocenu kandidata.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Branko Mazić Asfaltne kolovozne konstrukcije 2007 Srpski jezik
Geoffrey Griffiths and Nick Thom Concrete Pavement Design Guidance Notes 2007 Taylor&Francis Engleski
Uzelac, Đ. Kolovozne konstrukcije 2015 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Branko Mazić, Ivan F.Lovrić Ceste 2010 Univerzitet Sarajevo Srpski jezik
Y. Richard Kim Modeling of Asphalt Concrete 2009 ASCE Press Engleski
Aleksandar Cvetanović, Borivoje Banić Popravke kolovoznih konstrukcija 2011 Akademska misao Srpski jezik
Norbert J. Delatte Concrete Pavement Design, Construction, and Performance 2014 CRC Press Engleski
Dragan Č.Lukić I Petar V. Anagnosti Geotehnika saobraćajnica 2010 Srpski jezik
Cvetanović, A., Banić, B. Kolovozne konstrukcije 2007 Akademska misao, Beograd Srpski jezik
Formiranje ocene: