Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Odabrana poglavlja upravljanja projektima u građevinarstvu (17.GD025)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Tehnologija i organizacija građenja i menadžment
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Sticanje znanja o savremenim metodama upravljanja građevinskim projektima.

Ishod:

Osposobljenost za analizu procesa upravljanja građevinskim projektima, kao i učešće u poboljšanju postojećih i formiranju novih metoda upravljanja projektima. Stečena znanja se primenjuju u daljem istraživačkom radu iz oblasti građevinskog menadžmenta, kao i pri konkretnoj primeni u praksi.

Sadržaj:

Međunarodni standardi u oblasti upravljanja građevinskim projektima. Modeli planiranja strategije projekta. Veze između strategijskog i projekt menadžmenta u građevinarstvu. Modeli upravljanja zainteresovanim stranama građevinskog projekta. Upravljanje nabavkama. Upravljanje troškovima. Liderstvo i komunikacije u građevinskom projektu. Upravljanje znanjem. Upravljanje konfliktima i pregovaranjem.

Metodologija izvođenja nastave:

Nastava se realizuje kroz predavanja u vidu prezentacija pojedinih metodskih jedinica kao i uz konsultacije sa nastavnikom. Student bira oblast za izradu seminarskog rada koji radi uz konsultacije sa nastavnikom. Ispit obuhvata celokupno gradivo izloženo u toku semestra, polaže se usmeno. Ocena ispita se formira na osnovu pohađanja predavanja, ocene seminarskog rada i usmenog ispita.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Association for Project Management APM Book of Knowledge, 6th edition 2012 Engleski
Morris, P. W. G. and Pinto, J. K. The Wiley Guide to Managing Projects 2004 Engleski
Cleland, David I. and Ireland, Lewis R. Project Management: Strategic Design and Implementation 2002 McGraw-Hill Engleski
- 6. ISO 21500 Guidance on Project Management 2012 International Standard Organisation Engleski
Turner, J. R. and Simister, S. J. The Gower Handbook of Project Management 2000 Engleski
Stevens, M. Management Pathways, Association for Project Management 2002 Princes Risborough Engleski
- PMI Book of Knowledge, 5th edition 2013 Project Management Institute Engleski
Formiranje ocene: