Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Odabrana poglavlja modeliranja procesa u građevinarstvu (17.GD021)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Tehnologija i organizacija građenja i menadžment
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Sticanje znanja o metodama modeliranja procesa građenja objekata (visokogradnje, hidrogradnje i niskogradnje).

Ishod:

Osposobljenost za analizu procesa građenja, izradu modela primenom metoda istraživanja operacija, kao i analizu rizika pri odlučivanju. Stečena znanja se primenjuju u daljem istraživačkom radu iz oblasti građevinskog menadžmenta, kao i pri konkretnoj primeni u praksi.

Sadržaj:

Modeliranje proseca građenja. Metode istraživanja operacija (Determinističke metode, Probabilističke metode, Heurističke metode, Simulacioni modeli, Ekspertne metode). Proces donošenja odluka. Odlučivanje i rizik. Upravljanje rizikom. Fazi logika u upravljanju rizikom. Neuronske mreže u upravljanju rizikom.

Metodologija izvođenja nastave:

Nastava se realizuje kroz predavanja u vidu prezentacija pojedinih metodskih jedinica kao i uz konsultacije sa nastavnikom. Student bira oblast za izradu seminarskog rada koji radi uz konsultacije sa nastavnikom. Ispit obuhvata celokupno gradivo izloženo u toku semestra, polaže se pismeno i usmeno. Ocena ispita se formira na osnovu pohađanja predavanja, ocene seminarskog rada, pismenog i usmenog dela ispita.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Bronson, R. Theory and Problems of Operations Research 1982 McGraw-Hill, New York Engleski
Scheid, F. Numerical Aanallysis 1982 Schamu"s Outline Series, McGRAW-HILL, New York Engleski
Wideman, R. M. Project and program risk management: a guide to managing project risks and opportunities 1992 Project Management Institute Engleski
Krčevinac S., Čangalović M., Kovačević-Vujčić V., Martić M., Vujošević M. Operaciona Istraživanja 2004 Fakultet organizacionih nauka, Beograd Srpski jezik
Opricović, S. Višekriterijumska optimizacija 1986 Naučna knjiga, Beograd Srpski jezik
Ćirović G., Plamenac D. Grubi skupovi - primena u građevinarstvu 2005 Društvo operacionih istraživača, Biblioteka Operaciona istraživanja i informacioni sistemi, Beograd Srpski jezik
Praščević Ž. Operaciona istraživanja u građevinarstvu – determinističke metode 1992 GF Beograd Srpski jezik
Novaković V. Kvantitativni metodi u građevinskom menadžmentu 2002 Izgradnja, Beograd Srpski jezik
Rao S. S. Engineering optimization, Theory and Practice 2009 John Wiley & Sons Engleski
Formiranje ocene: