Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Odabrana poglavlja iz grafičkog okruženja (17.FDS218)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Akademsko-opšteobrazovni
Uža naučna oblast Grafičko inženjerstvo
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Cilj predmeta je sticanje sveobuhvatnih znanja i kompetencija studenata o uticaju konvencionalnih i novih tehnologija grafičke industrije na radnu i životnu sredinu, o tehnologijama za smanjenje ili potpuno eliminisanje negativnog dejstva opasnih otpadnih tokova grafičke industrije na okruženje, kao i o specifičnim ciljevima zaštite životne i radne sredine. Kroz interdisciplinarni pristup studenti će se osposobiti da uz primenu savremenih metoda rešavaju konkretne probleme konverzije otpadnih tokova grafičke industrije u ekološki prihvatljive oblike za odlaganje u životnu i radnu sredinu.

Ishod:

Implementacija stečenih teorijskih i praktičnih znanja studenta u budućem samostalnom profesionalnom radu za analizu i rešavanje inženjerskih problema vezanih za zagađenja i upravljanja generisanim otpadnim tokovima u grafičkom okruženju. Izučavanje predmeta će doprineti razvijanju veština kao što su tumačenje i korišćenje izvora podataka, identifikacija i kvantitativne analize u oblasti zaštite radne i životne sredine u grafičkom okruženju. Po završetku kursa student treba da je sposoban da u samostalnom radu, ali i u komunikaciji sa drugim inženjerima u timu, naučeno uptrebi za dizajn novih rešenja inženjerskih problema u postojećim ali i novim tehnologijama grafičke industrije.

Sadržaj:

Teorijska nastava obuhvata: Karakterizaciju i klasifikaciju izvora zagađenja vazduha, tečnih otpadnih tokova i čvrstog otpada u grafičkoj industriji; Upravljanje, održivi razvoj i životni ciklus generisanog otpada grafičke industrije. Zagađenje vazduha obuhvata: Emisiju i imisiju zagađujućih materija u grafičkoj industriji; Metode uzorkovanja zagađujućih gasova; Kvalitativne i kvantitativne fizičko-hemijske metode analize zagađenja vazduha u zatvorenom prostoru grafičke industrije i njenoj okolini; Procena efikasnosti primenjenih metoda za ekološki prihvatljivo konvertovanje i zbrinjavanje gasovitih otpadnih tokova grafičke industrije u radnu i životnu sredinu. Analiza tečnih efluenata grafičke industrije obuhvata: Izvore otpadnih tokova u grafičkoj industriji; Metode uzorkovanja efluenata štampe; Kvalitativnu i kvantitativnu analizu zagađujućih materija u efluentima grafičke industrije primenom savremenih fizičko-hemijskih metoda. Analiza čvrstog otpad obuhvata: klasifikaciju, odlaganje i upravljanje čvrstim otpadom u grafičkoj industriji. Praktična nastava obuhvata primenu instrumentalnih metoda u detekciji i kvantifikaciji zagađujućih materija u otpadnim tokovima grafičke industrije.

Metodologija izvođenja nastave:

Nastava predmeta je koncipirana kroz samostalni istraživački rad studenata. Samostalni istraživački rad studenata obuhvata: analizu adekvatne stručne literature iz aktuelne oblasti istraživanja (zagađenje vazduha, efluenti ili čvrst otpad grafičke industrije), eksperimentalno istraživanje i samostano pisanje naučnog rada. U okviru eksperimentalnog istraživanja studenti aktivno, samostalno i uz nadzor nastavnika učestvuju u pripremi i sprovođenju eksperimenata primenom fizičko-hemijskih metoda analize na raspoloživoj savremenoj laboratorijskoj opremi. Celokupan isptraživački rad studenta sprovodi se uz konsultacije i mentorstvo nastavnika.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Davis, M.L., Masten, S.J. Principles of Environmental Engineering and Science 2004 McGraw-Hill, New York Engleski
Monk, P. Maths for Chemistry 2006 Oxford University Press, New York Engleski
Eldred, N.R. Chemistry for the Graphic Arts 2001 GATFPress, Pittsburgh Engleski
Acevedo, M.F. Simulation of Ecological and Environmental Models 2013 CRC Press, New York Engleski
Mudakavi, J.R. Principles and Practices of Air Pollution Control and Analysis 2010 I.K. international Publishing House Pvt. Ltd., New Delhi Engleski
Cheremisinoff, N.P. Handbook of air pollution prevention and control 2004 Butterworth Heinemann, Elsevier Science, Boston Engleski
Vanloon, G.W., Duffy, S.J. Environmental chemistry : a global perspective 2011 Oxford University Press, Oxford Engleski
Zhang, C. Fundamentals of Environmental Sampling and Analysis 2007 Wiley-Interscience, Hoboken, New York Engleski
Schnelle, K.B., Brown, C.A. Air Pollution Control Technology Handbook 2002 CRC Press, New York Engleski
Masters, G.M., Ela, W.P. Introduction to Environmental Engineering and Science 2008 Prentice Hall, Upper Saddle River Engleski