Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Odabrana poglavlja iz oblikovanja industrijskih proizvoda (17.FDS144)

Osnovne informacije:
 
Kategorija Akademsko-opšteobrazovni
Uža naučna oblast Grafičko inženjerstvo
ESPB 10

Osnovni cilj ovog predmeta je osposobljavanje studenata za bavljenje naučno istraživačkim radom i učestvovanje u istraživanjima relevantnim za oblikovanje industrijskih proizvoda, sa posebnim naglaskom na formu i njen uticaj na korišćenje i doživljaj industrijskog proizvoda. Ovladavanje znanjima neophodnim za postavku eksperimenta, prikupljanje, analizu i tumačenje podataka, kao i prezentaciju rezultata istraživanja vezanih za unapreženje industrijskih proizvoda sa stanivišta ergonomije, estetike, ekološkog aspekta i sl.

Nakon uspešno završenog kursa student je u osposobljeni za uključivanje u istraživački rad u oblasti industrijskog dizajna. Osposobljen je da primenom adekvatnih tehnika osmisli, organizuje, sprovede istraživanje samostalno ili kao član istraživačkog tima. Teorijska znanja i praktične veštine stečene u okviru ovog predmeta se koriste u profesionalnom angažmanu prilikom unapređenja industriskih proizvoda. Znanja stečena u okviru predmeta se koriste u profesionalnom angažmanu prilikom razvoja novih proizvoda i kao podloga za izvođenje istraživanja i doprinos naučnim oblastima vezanim za oblikovanje industrijskih proizvoda.

Kursom su obuhvaćeni savremeni pristupi oblikovanju industrijskih proizvoda. Razmatranje uticaja elemenata forme na korišćenje i doživljaj industrijskog proizvoda. Mogućnosti i ograničenja kreativne primene savremenih materijala i tehnologija u razvoju industrijskih proizvoda. Razmatranje relacija oblik-ergonomija i unapređenja postojećih znanja u oblasti. Teme vezane problematiku percepcije oblika industrijskog proizvoda i njegove estetike, kao i oblika proizvoda sa percepcijom njegovih ostalih karakteristika.

Nastava se izvodi u vidu predavanja i kroz studijski istraživački rad. Na predavanjima se izlaže teoretski deo gradiva i prezentuju karakteristični primeri, uz primenu savremenih informaciono-komunikacionih tehnologija. Pored predavanja redovno se održavaju konsultacije. Studijski istraživački rad podrazumeva aktivno praćenje i izučavanje primarnih naučnih izvora (časopisa, monografija i naučnih knjiga), izvođenje numeričkih simulacija i eksperimenata, kao i pisanje naučnog rada iz oblasti predmeta.

Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Zdravković, S. Percepcija 2017 Gradska narodna biblioteka "Žarko Zrenjanin", Zrenjanin Srpski jezik
Fuad-Luke, A. The Eco-design Handbook 2004 Thames and Hudson, London Engleski
Heskett, J. Industrial Design 1980 Thames&Hudson, London Engleski
Pantelić, I. Uvod u teoriju inženjerskog eksperimenta 1976 Radnički univerzitet "Radivoj Ćirpanov", Novi Sad Srpski jezik
Kuzmanović, S. Menadžment proizvodima 2007 Univerzitet, Fakultet tehničkih nauka Srpski jezik
Bhaskaran, L. Design of the times 2005 RotoVision Engleski
Lidwell, W., Holden, K., Butler, J., Universal Principles of design 2003 Rockport Engleski
Slack, L. What is Product Design? 2006 RotoVision Engleski
Kuzmanović, S. Industrijski dizajn 2012 Fakultet tehničkih nauka Novi Sad Srpski jezik
Sokolović, S. Design i projektovanje finalnih proizvoda 2001 Novinsko-izdavački centar"Vojska", Beograd Srpski jezik
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena
Predmetna aktivnost
Usmeni deo ispita
Predispitna
Ne
Obavezna
Da
Broj poena
50.00
Predmetna aktivnost
Praćenje aktivnosti pri realizaciji projekata
Predispitna
Da
Obavezna
Da
Broj poena
50.00
Predavanja
Predavanja
Predavanja