×
Универзитет у Новом Саду

Предмет: Специјализована графичка припрема (17.F512I3)

Основне информације:
 
Категорија Теоријско-методолошки
Ужа научна област Урбанизам и планирање регионалног развоја
ЕСПБ 5

Циљ курса јесте упознавање студената са специфичностима у оквиру графичке припреме и овладавање појмовима везаним за графичку припрему уопште, упознавање са специфичним захтевима са аспекта техника штампе али и аспекта производа који треба да се штампа. Примарно, циљ курса јесте да се студент оспособи да разуме и активно учесвује у графичкој припреми сходно специфичним захтевима технике штампе и самог производа.

По завршетку курса студент је упознат са специфичим захтевима из области припреме за штампу у складу са одабраном техником штампе и производом који треба да се штампа. Способан је да разуме и примени специфичне технике које се тичу припреме за штампу, а сходно захтевима штампарског процеса и производа.

Основни појмови који се тичу графичке припреме. Специфичости у оквиру графичке припреме. Разлози за посебним приступима графичкој припреми према захтевима технике штампе. Специфични захтеви у области припреме за штампу у офсет техници штампе. Специфични захтеви у области припреме за штампу у флексо техници штампе. Специфични захтеви у области припреме за штампу у сито техници штампе. Специфични захтеви у области припреме за штампу у техници дубоке штампе. Специфични захтеви у области припреме за штампу у тампон техници штампе. Специфични захтеви у области припреме за штампу у дигиталној техници штампе. Процеси растрирања са становишта сваке од техника штампе (офет, дубоке, флексо, сито, тампон и дигиталне технике штампе). Специфичности колориметријских контрола са становишта сваке од техника штампе (офсет, дубоке, флексо, сито, тампон и дигиталне технике штампе). Практичан рад прати теоријска излагања где се у оквиру рачунарскх вежби и у одговарајућем софтверском алату врше специфична подешавања слика, текста и графика сходно захтевима технике штампе (преклапање, врста растера, опсези боја, облици растерских тачака и слично).

Настава се изводи савременим дидактичким средствима и методама, интерактивно, у виду предавања и рачунарских вежби. На предавањима се излаже теоријски део градива. Материјали са предавања су доступни студентима у .пдф формату. Рачунарске вежбе су организоване на начин да допуне теоријска знања и омогуће њихову практичну примену. Поред предавања и вежби редовно се одржавају и консултације.

Аутори Назив Година Издавач Језик
Карловић, И., Томић, И., Риловски, И. Дигитална репрофотографија 2012 Факултет техничких наука, Нови Сад Српски језик
Adams, R.M., Romano F.J. Computer to Plate Primer 1999 GATF Press, Pittsburgh Енглески
Hinderliter, H. Understanding Digital Imposition 2002 GATF Press, Pittsburgh Енглески
Kipphan, H. Handbook of Print Media : Technologies and Production Methods 2001 Springer-Verlag, Heidelberg Енглески
Новаковић, Д., Павловић, Ж., Дедијер, С. Од компјутера до штампе : Computer to Plate технологије 2013 Факултет техничких наука, Нови Сад Српски језик
Предметна активност Предиспитна Обавезна Број поена
Предметна активност
Графички рад
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
10.00
Предметна активност
Присуство на рачунарским вежбама
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
5.00
Предметна активност
Усмени део испита
Предиспитна
Не
Обавезна
Да
Број поена
30.00
Предметна активност
Присуство на предавањима
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
5.00
Предметна активност
Одбрањене рачунарске вежбе
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
10.00
Предметна активност
Писмени део испита - комбиновани задаци и теорија
Предиспитна
Не
Обавезна
Да
Број поена
40.00
API Image

проф. др Сандра Дедијер

Редовни професор

Предавања

API Image

проф. др Сандра Дедијер

Редовни професор

Рачунарске вежбе