×
Универзитет у Новом Саду

Предмет: Дизајн корисничког искуства (17.F512I2)

Основне информације:
 
Категорија Теоријско-методолошки
Ужа научна област
  • Графичко инжењерство
  • Графички дизајн
ЕСПБ 5

Циљ предмета Дизајн корисничког искуства је упознавање студената са организацијом и структуром обликовања корисничког искуства. Студент ће се упознати са целокупним процесом обликовања корисничког искуства кроз дефинисање основног концепта примене дигиталног производа, који обухвата три фазе: истраживање, дизајн и тестирање. У оквиру фазе истраживања студенти ће научити да дефинишу потребе корисника, профиле корисника и њихове захтеве, и како да конципирају радни налог (тзв. бриф) који садржи кључне карактеристике које се морају наћи у окружењу за употребу конкретног производа. У оквиру фазе дизајна студенти ће савладати основне кораке у процесу дизајна корисничког окружења на основу радног налога и формирања дигиталног прототипа производа. У последњој фази студенти ће научити које су методе и метрике за анализу података најефикасније за тестирање употребљивости производа.

Након испуњених предиспитни и испитних обавеза студенти ће бити способни да: дефинишу проблематику и контекст у коме је неопходно развити дигитални производ; дефинишу „персоне“ и преформулишу њихове захтеве и потребе у концепте за дизајнерска решења; развију конструкционе мреже како би дали конкретне предлоге искуственог дизајна и предложе основу за рано тестирање корисника; конструишу тестове за кориснике у форми прототипа на папиру како би добили прелиминарну повратну информацију; развију мапирана решења дизајна са веродостојношћу која дају спецификацију визуелних елемената производа; развију дигиталне прототипе који ће ефикасно тестирати комплексност интерактивног система у оквиру производа.

У оквиру теоријског дела предмета Дизајн корисничког искуства обухватају се следеће тематске целине: Увод у дизајн корисничког искуства, еволуција методологије обликовања корисничког искуства, дефинисање дигиталног производа, методологија истраживања корисничког искуства, дефинисање „персона“ и контекста примене производа, аналитички приступ сегментације прикупљених података, размишљање у погледу обликовања искуства, процес дизајнирања производа кроз дизајн скица и конструкционих мрежа, дизајн прототипа производа, процес имплементације производа, процес покретања производа и процес итерације производа.

Настава се изводи интерактивно у виду предавања и рачунарских вежби и обухвата предавања, рачунарске вежбе и консултације. На предавањима се излаже теоретски део градива пропраћен примерима ради лакшег разумевања предметне материје. Рачунарске вежбе су организоване на начин да допуне вештине неопходне за дизајн корисничког искуства.

Аутори Назив Година Издавач Језик
Garrett, Jesse James The elements of user experience 2009 Pearson Education Incorporated Енглески
Cooper, Alan, et al. About face: the essentials of interaction design 2014 John Wiley & Sons Енглески
Unger, Russ, and Carolyn Chandler A Project Guide to UX Design: For user experience designers in the field or in the making 2012 New Riders Енглески
Norman, Don The design of everyday things: Revised and expanded edition 2013 Constellation Енглески
Soegaard Mads and Rikke Friis Dam The encyclopedia of human-computer interaction 2012 UK Енглески
Предметна активност Предиспитна Обавезна Број поена
Предметна активност
Предметни пројекат
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
40.00
Предметна активност
Присуство на предавањима
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
5.00
Предметна активност
Присуство на рачунарским вежбама
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
5.00
Предметна активност
Колоквијум
Предиспитна
Не
Обавезна
Да
Број поена
20.00
Предметна активност
Усмени део испита
Предиспитна
Не
Обавезна
Да
Број поена
30.00
API Image

ванр. проф. др Јелена Владушић

Ванредни професор из поља уметности

Предавања

Предавања

API Image

ванр. проф. др Јелена Владушић

Ванредни професор из поља уметности

Рачунарске вежбе