×
Универзитет у Новом Саду

Предмет: Дигитални радни ток (17.F512I1)

Основне информације:
 
Категорија Теоријско-методолошки
Ужа научна област Графичко инжењерство
ЕСПБ 5

Дигитални ток рада у графичкој индустрији је предмет дизајниран да истражује техничке изазове управљања садржајем (информацијама) пре избора разних излазних опција за публиковање датотека, као што су ПДФ и ЈДФ датотеке. Било да се ради о штампи, мултимедији или интернету, морају се усавршити одређена подручја како би се креирао ефикасан аутоматизовани ток посла са прецизним резултатима. У оквиру овог предмета истражује се ток дадотека са становишта стварања садржаја, производње и целокупног управљања датотекама и пословима.

Упознавање са структуром дигиталних датотека – PDF-a i JDF-a, Преглед софтвера који се користе за дигитални радни ток у графичкој индустрији, Преглед и разумевање изазова који пружа штампа и публиковање садржаја на интернету, Преглед датотека у оквиру припреме за штампу и за публиковања истих на интернету, Израда одоговарајућих PDF датотека у оквиру дигиталног радног тока, Израда одоговарајућих PDF датотека у оквиру дигиталног радног тока у складу са важећим ISO стандардима, Провера PDF дадотека у складу са PDF-x стандардом,Имплементација PDF датотека у поједине радне токове. Имплементација PDF датотека у оквиру JDF датотека.

Упознавање са структуром дигиталних датотека – PDF-a i JDF-а, Преглед софтвера који се користе за дигитални радни ток у графичкој индустрији, Прегледа и разумевање изазова који пружа штампа и публиковање садржаја на интернету, Преглед датотека у оквиру припреме за штампу и за публиковања истих на интернету, Израда одоговарајућих PDF датотека у оквиру дигиталног радног тока, Израда одоговарајућих PDF датотека у оквиру дигиталног радног тока у складу са важећим ISO стандардима, Провера PDF дадотека у складу са PDF-x стандардом,Имплементација PDF датотека у поједине радне токове. Имплементација PDF датотека у оквиру JDF датотека

Предавања, рачунарске вежбе, консултације, семинарски. Предавања и вежбе се реализују уз помоћ презентација са бројним практичним примерима из реалних система и са видео прилозима нових технологија израде. Рачунарске вежбе се реализују уз помоћ актуелних софтверских алата где студенти на практичним примерима стичу неопходна знања. Студенти самостално приступају изради задате теме семинарског рада. На усмени део испита позивају се само студенти који су положили практичан део испита односно они студенит који су претходно положили рачунарске вежбе те писмени део испита. Активно учешће наставника и студената у предавањима уз примену савремених дидактичких средстава, рад у групама и самостална обрада задате теме семинарског рада.

Аутори Назив Година Издавач Језик
Hoffmann-Walbeck, T. et al. Standards in der Medienproduktion 2013 Springer-Verlag, Berlin Немачки
Новаковић, Д., Павловић, Ж., Дедијер, С Од компјутера до штампе : Computer to Plate технологије 2013 Факултет техничких наука, Нови Сад Српски језик
Hoffman-Walbeck T, Riegel, S. Der JDF - Workflow 2009 Verlag Beruf und Schule Немачки
Dolin, Penny, А. Exploring Digital Workflow 2006 Clifton Park, NY; Thomson Delmar Learning Енглески
Hoffman-Walbeck, T. Lehrbuch Digitale Druckformherstellung 2004 Dpunkt Verlag, Heidelberg Немачки
Kipphan, H. Handbook of Print Media : Technologies and Production Methods 2001 Springer-Verlag, Heidelberg Енглески
Предметна активност Предиспитна Обавезна Број поена
Предметна активност
Усмени део испита
Предиспитна
Не
Обавезна
Да
Број поена
30.00
Предметна активност
Одбрањене рачунарске вежбе
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
10.00
Предметна активност
Писмени део испита - комбиновани задаци и теорија
Предиспитна
Не
Обавезна
Да
Број поена
40.00
Предметна активност
Присуство на рачунарским вежбама
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
5.00
Предметна активност
Семинарски рад
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
10.00
Предметна активност
Присуство на предавањима
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
5.00
API Image

проф. др Живко Павловић

Редовни професор

Предавања

API Image

проф. др Живко Павловић

Редовни професор

Рачунарске вежбе