Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Fotografija (17.F504I3)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za arhitekturu i urbanizam
Osnovne informacije:
 
Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast
  • Grafički dizajn
  • Fotografija i novi vizuelni mediji
ESPB 5

Predmet Fotografija ima za cilj da studente iz tehničkog polja upozna sa stvaralačkim, tehnološkim i istorijskim okolnostima vezanim za ovaj medijum. Stvaralačko umetnički aspekat ima za zadatak da studente uputi u umetničke procese čime će obogatiti njihovu kreativnost i u drugim poljima delovanja. Upoznavanje sa tehnološkim i istorijskim razvojem fotografije će studentima omogućiti razumevanje tehničkih osnova fotografije i ustanoviti relacije između umetničkih i fotografskih zahteva i mogućnosti grafičke reprodukcije slike.

Kroz ovaj predmet studenti se upoznaju sa tehnologijom proizvodnje fotografskih slika i očekivanih zahteva u pripremi i realizaciji kreativnih projekata. Studenti usvajaju fotografsku terminologiju i stiču neophodna znanja koja im omogućavaju razumevanje društvenog i umetničkog značaja fotografskog medija. Krajnji ishod predmeta ogleda se u izradi završnog portfolija koji je rezultat stvaralačkih izazova u umetnosti fotografije. Kroz realizaciju portfolija studenti demonstriraju stečena znanja i veštine.

Predmet sadrži predstavljanje tehničkih i tehnoloških osnova fotografije, izbora iz istorijsko fotografskih tema i savremene fotografske produkcije na umetničkom i primenjenom planu. Tokom semestra se stalno radi na snimanju i ozboru fotorafija za ispitni portfolio. Predavanje u oktiru predmeta Fotografija sadrži sledeće celine: Moć fotografije, Istorija fotografije (nastanak i razvoj fotografskog procesa), Udov u fotografsku tehniku (delovi fotografskog aparata, osnovne kontrole), Vrste objektiva, Demonstracija fotografskog aparata, uticaj dubinske oštrine na izgled slike, Priroda (karakter) svetla i pozicija u odnosu na foto-aparat i modela, Umetnička fotografija/Fotografija kao umetnost, Principi reklamne fotografije, Tretman prostora u fotografiji, Realni i idejni prostor u fotografiji, Fotografska reportaža, Modna fotografija, Čitanje savremene fotografije

Nastava iz predmeta Fotografija ostvaruje se kroz seriju predavanja, časove kritičkog razmisljanja, praktične i računarske vežbe. U izvođenju nastave koriste se savremene metode i didaktička sredstva. Teorijski deo gradiva izlaže se na predavanjima, koja su ispraćena vizuelnom prezentacijom relevantnom za datu nastavnu jedinicu. Značajan segment čine kritičke radionice koje se sastoje od predavanja, razgovora i analize studentskih radova. Kroz praktične vežbe bliže će se obrađivati tehnika snimanja fotografskim aparatom i upotreba studijske rasvete. Računarske vežbe se oslanjaju na praktični deo gradiva na kojem se obrađuje materijal u grafičkim aplikacijama za obradu rasterskih slika. Pored navedenih oblika nastave redovno se održavaju i konsultacije.

Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Rosenblum, N. A world history of photography 2007 Abbeville Press, New York Srpski jezik
Stepan, P. Icons of photography -The 20th Century 1999 Prestel Engleski
Vels, L. Fotografija 2006 Clio, Beograd Srpski jezik
Malić, G. Fotografija 19. veka 2004 Fotogram, Beograd Srpski jezik
Sontag, S. O fotografiji 2009 Kulturni centar, Beograd Srpski jezik
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena
Predmetna aktivnost
Prisustvo na predavanjima
Predispitna
Da
Obavezna
Da
Broj poena
5.00
Predmetna aktivnost
Seminarski rad
Predispitna
Da
Obavezna
Da
Broj poena
20.00
Predmetna aktivnost
Prisustvo na vežbama
Predispitna
Da
Obavezna
Da
Broj poena
5.00
Predmetna aktivnost
Kolokvijum
Predispitna
Ne
Obavezna
Da
Broj poena
20.00
Predmetna aktivnost
Pismeni deo ispita - kombinovani zadaci i teorija
Predispitna
Ne
Obavezna
Da
Broj poena
50.00
API Image

vanr. prof. dr Vladušić Jelena

Vanredni profesor iz polja umetnosti

Predavanja
API Image

vanr. prof. dr Vladušić Jelena

Vanredni profesor iz polja umetnosti

Računarske vežbe