×
Универзитет у Новом Саду

Предмет: Растерска графика (17.F214I2)

Матичне организационе јединице предмета: Одсек за примењене рачунарске науке и информатику

Основне информације:
 
Категорија Стручно-апликативни
Ужа научна област Графичко инжењерство
ЕСПБ 4

Процесирање дигиталних слика с циљем издвајања или побољшавања информације коју слика носи представља основу за њено коришћење у процесу репродукције. Како би се поступци процесирања слике адекватно савладали циљ је најпре упознати студенте са структуром растерских слика, поступцима за дигитализацију, обраду, компресију и репродукцију, а потом развити способност критичке процене квалитета слике (применом објективних и субјективних метода). Самим тим, основни циљ предмета је оспособити студенте за детекцију грешака на растерским сликама, као и за избор и спровођење одговарајуће операције/технике за њихову корекцију. Узимајући у обзир доминацију електронских медија у публиковању посебан акценат посвећује се припреми слика за Web окружења, при чему се студенти упознају са специфичним захтевима који прате електронске публикације.

Након успешно завршеног предмета студенти: разумеју принципе дигитализације и интерпретације растерских слика, препознају грешке узроковане дигитализацијом и поступке њихове корекције, познају методе побољшања слике у просторном домену, у стању су да процене квалитет слике на основу објективних параметара и да одреде могућности корекције и коришћења слике за дату примену. Такође, студенти су обучени да користе софтверске алате неопходне за процесирање дигиталних слика, познају методе компресије са и без губитака, као и захтеве за припрему слика за Web апликације. Стечено знање представља добру основу за даљи стручни и научни рад у пољу анализе и обраде дигиталних слика.

Теоријски део: Основе дигиталне фотографије (методе дигитализације, узорковање и квантизација, негативне појаве у дигитализацији, структура дигиталне слике, основне релације између пиксела), Основе рачунарске графике - концепцијски оквир за растерску графику, Репродукција дигиталних слика (Рендеровање векторских слика, рендеровање фонтова), Побољшање слике на нивоу пиксела, Локалне операције над сликом, Глобалне операције над сликом, Филтери за обраду слике, Мере квалитета дигиталне слике (начини процене квалитета, објективне и субјективне мере квалитета), Компресија слике (редундантност података, компресија са и без губитака и примена), Формати фајлова растерских слика, Репродукција слика у Web апликацијама и захтеви квалитета. Практичан део: Упознавање са програмима за обраду слике, Одређивање основних карактеристика растерских слика (резолуција, дубина бита, величина слике итд.) и утицаја појединих параметара на квалитет слике, Уклањање негативних појава дигитализације, Вредности пиксела и побољшање слике на нивоу пиксела (одређивање статистика слике, појам хистограма и операције базиране на хистограму, аритметичко-логичке операције), Одређивање квалитета растерских слика, Рад са сликама у боји (интерпретација слика у боји, простори боја, обрада слика у боји), Просторно филтрирање, линеарни и нелинеарни филтери (примена филтера код уклањања шума, изводи слике, детекција ивица, изоштравање слике), Геометријске трансформације слике (транслација, ротација, скалирање, методе интерполације код скалирања), Алгоритми компресије, Припрема растерских слика за Web окружења.

Настава се изводи савременим дидактичким средствима и методама, интерактивно у виду предавања и рачунарских вежби. Поред предавања и вежби редовно се одржавају и консултације. На предавањима се излаже теоријски део градива, а у излагању се користе како статичне презентације, тако и анимирани прилози. Вежбе тематски у потпуности прате предавања, при чему се утврђује изложено градиво и стичу знања неопходна за реализовање практичних задатака обраде дигиталних слика коришћењем одговарајућих софтверских алата. Предиспитне обавезе су два теста са вежби којима се проверава способност решавања практичних проблема, као и редовно похађање предавања и вежби. Уколико су оба теста положена вежбе се сматрају одбрањеним. Испит се састоји од писменог и усменог дела, при чему је положен писмени део услов изласка на усмени.

Аутори Назив Година Издавач Језик
Gonzalez, R.C., Woods, R.E. Digital Image Processing (3rd Edition) 2008 Prentice-Hall, Inc., Upper Saddle River Енглески
Бојковић, З. Дигитална обрада слике 1989 Научна књига, Београд Српски језик
Ајсман, К. Чаробни свет дигиталне фотографије 2005 Компјутер библиотека, Чачак Српски језик
Радовић, А. Растерска графика 1998 Завод за уџбенике и наставна средства, Београд Српски језик
Аврамовић, Д. Растерска графика : скрипта 2015 Факултет техничких наука, Нови Сад Српски језик
Мајкић, Д. Компјутерска графика 1987 Народна техника Војводине, Нови Сад Српски језик
Dougherty, E. Electronic Imaging Technology 1999 SPIE, Bellingham Енглески
Lacey, J. The complete guide to digital imaging 2002 Thames and Hudson, London Енглески
Предметна активност Предиспитна Обавезна Број поена
Предметна активност
Усмени део испита
Предиспитна
Не
Обавезна
Да
Број поена
30.00
Предметна активност
Присуство на предавањима
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
5.00
Предметна активност
Одбрањене рачунарске вежбе
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
20.00
Предметна активност
Присуство на рачунарским вежбама
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
5.00
Предметна активност
Писмени део испита - комбиновани задаци и теорија
Предиспитна
Не
Обавезна
Да
Број поена
40.00
API Image

ванр. проф. др Ивана Томић

Ванредни професор

Предавања

Предавања

Рачунарске вежбе

Рачунарске вежбе

API Image

ванр. проф. др Ивана Томић

Ванредни професор

Рачунарске вежбе

API Image

ванр. проф. др Ивана Јурич

Ванредни професор

Рачунарске вежбе