Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Elektro-optički sistemi u grafičkom inženjerstvu (17.F207A)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Elektronika
Multidisciplinarna Ne
ESPB 6
Cilj:

Sticanje osnovnih znanja iz elektro-optičkih sistema primenljivih u oblasti grafičkog inženjerstva: električni signali, osnovi elektronike, osnovne elektronske i optoelektronske komponente, merenja u optici i optički senzori, primena lasera u grafičkom inženjerstvu, tehnologije za snimanje i reprodukciju slike.

Ishod:

Razumevanje osnovnog principa rada elektronskih i optoelektronskih komponenti i kola primenljivih u grafičkom inženjerstvu. Razumevanje principa rada savremenih elektro-optičkih sistema u grafičkom inženjerstvu: laserskih sistema, kamera (CCD i CMOS), displeja (CRT, PDP, LCD, LED, FED i OLED), skenera, štampača, tehnologija za 3D prikaz slike itd. Sposobnost pravilnog izvođenja osnovnih tipova merenja u optici i grafičkom inženjerstu (fotometrija, radiometrija, kolorimetrija)

Sadržaj:

Električni signali, A/D i D/A konverzija, osnovne elektronske komponente, priroda svetlosti i elektromagnetni spektar, radiometrija i fotometrija, izvori svetlosti, geometrijska i talasna optika, optoelektreonske komponente, laseri, senzori slike, definicija boje i osnovni prostori boja, kolorimetrija, tehnologije za prikaz slike, primena lasera u grafičnom inženjerstvu, štampači i skeneri, 3D tehnologije štampe, snimanja i reprodukcije.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja; Računarske vežbe; Laboratorijske vežbe; Konsultacije.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Živanov, M., Slankamenac, M. Optoelektronika : laboratorijske vežbe : praktikum : pomoćni udžbenik  2006 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Milatović, D. Optoelektronika 1987 Svjetlost, Sarajevo Srpski jezik
S. O. Kasap Optoelectronics and Photonics: Principles and Practices 2001 Prentice Hall Engleski
Živanov, M. Elektronika : komponente i pojačivačka kola 2013 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena