Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Primena veb programiranja u infrastrukturnim sistemima (17.ESI121)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Primenjeno softversko inženjerstvo
Multidisciplinarna Ne
ESPB 6
Cilj:

Proširenje znanja koja su studenti stekli na predmetu Veb programiranje u infrastrukturnim sistemima. Poznavanje koncepata, strukture i metoda razvoja modernih internet aplikacija sa složenim korisničkim interfejsom, uz oslonac na JavaScript i prateće alate. Poznavanje komunikacionih protokola i softverskih arhitektura koji omogućavaju interakciju korisnika sa veb-baziranim sistemom u mekom realnom vremenu, uz nisku latenciju i adekvatnu skalabilnost sistema, a u infrastrukturnim sistemima kao najzačajnijem domenu primene.

Ishod:

Nakon uspešno završenog kursa student poznaje koncepte izrade veb aplikacija uz upravljanje korisničkim interfejsom na klijentskoj strani, u stanju je da definiše arhitekturu veb aplikacija za upravljanje infrastrukturnim sistemima, i implementira korisnički interfejs prilagođen različitim vrstama uređaja

Sadržaj:

Tehnologije, metode i radni okviri za razvoj korisničkog interfejsa veb aplikacija. Aspekti korisničkog iskustva - konzistentnost, univerzalna upotrebljivost, prikaz povratnih informacija, konačnost operacija, sprečavanje i otklanjanje grešaka, opoziv akcija, prepuštanje kontrole korisniku, smanjenje kognitivnog opterećenja korisnika. Protokoli za komunikaciju u veb okruženju sa niskom latencijom: WebSockets, MQTT. Prenos i vizuelizacija podataka za infrastrukturne sisteme. Prikupljanje podataka od senzora za infrastrukturne sisteme. Sinhrono i asinhrono izvršavanje operacija na klijentu i serveru. Horizontalna i vertikalna skalabilnost veb aplikacija za infrastrukturne sisteme.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, računarske vežbe, konsultacije.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Jesse James Garrett The Elements of User Experience: User-Centered Design for the Web and Beyond, 2nd edition 2010 New Riders Engleski
Yvonne Rogers, Helen Sharp, Jenny Preece Interaction Design: Beyond Human Computer Interaction, 3rd edition 2011 Wiley Engleski
Rohit Rai Socket.io Real-time Web Application Development 2013 Packt Publishing Engleski
Gaston C. Hillar Hands-On MQTT Programming with Python 2018 Packt Publishing Engleski
Jorge Acetozi Pro Java Clustering and Scalability 2017 Apress Engleski
Formiranje ocene: