Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Simulacija infrastrukturnih sistema sa kritičnom misijom (17.ESI085)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Primenjeno softversko inženjerstvo
Multidisciplinarna Ne
ESPB 6
Cilj:

Detaljno upoznavanje metoda projektovanja simulatora infrastruktuturnih sistema sa kritičnom misijom.

Ishod:

Osposobljenost za projektovanje simulatora infrastruktuturnih sistema sa kritičnom misijom.

Sadržaj:

Simulaciono okruženje za razvoj i ispitivanje aplikativnog upravljačkog koda infrastrukturnih sistema sa kritičnom misijom. Namena i klasifikacija simulacionih SCADA sistema. Simulatori protokola. Simulatori postrojenja – diskrena i analogna simulacija – pojam i osobine. Simulatori za obuku displečera. Primer simulacija infrastrukturnih sistema sa kritičnom misijom. Primena u softverskom modelu infrastrukturnog sistema. Pregled algoritama i model podataka u infrastrukturnim sistemima. Numerički proračuni u infrastrukturnim sistemima.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja; računarske vežbe; konsultacije. Tokom vežbi student je obavezan da uradi praktično orijentisane zadatke.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
A.Murray, T.Grubesic Critical Infrastructure - Reliability and Vulnerability 2007 Springer Engleski
S.Pardeshi Design & Implementation of Network Protocol Analyzer - Network Security 2016 Academic Publishing Engleski
B.Lipták Process Control and Optimization 2006 CRC Press Engleski
S.Karris Introduction to Simulink with Engineering Applications 2006 Orchard Publications Engleski
M.Vadari Electric System Operations: Evolving to the Modern Grid 2012 Artech House Engleski
S.G.McCrady Designing SCADA Application Software: A Practical Approach 2013 Elsevier Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena