Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Primene geoinformacionih sistema u pametnim mrežama (17.ESI078)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Primenjeno softversko inženjerstvo
Multidisciplinarna Ne
ESPB 6
Cilj:

Sticanje opštih znanja o Geoinformacionim sistemima i mogućnostima prikupljanja, obrade, smeštanja i prikazivanja podataka od značaja za pametne mreže. Upoznavanje sa geografskim ontologijama i mogućnostima njihove primene u pametnim mrežama.

Ishod:

Saznanje o osnovama Geoinformacionih sistema i njihovoj ulozi u pametnim mrežama. Osposobljenost za učestvovanje u radu tima za implementaciju Geoinformacionog sistema. Poznavanje akuelnih GIS-ova i njihovih mogućnosti za primenu u pametnim mrežama. Znanje o geografskim ontologijama i mogućnostima logičkog zaključivanja.

Sadržaj:

Definicija geoinformacionog sistema. Koordinatni sistemi i projekcije. Transformacije koordinata. Vektorski i rasterski modeli prostornih podataka. Modeliranje geobaze podataka. Grafovi. Izgrađenost i topologija mreže. Mrežni modeli i dinamička segmentacija mreža u pametnim mrežama. Metapodaci. Definisanje i primena validacija. Povezivanje sa GPS i SCADA sistemima. Prikupljanje mrežnih geoprostornih podataka. Interoperabilnost. OGC standardi, WMS, WFS. Primena u softverskom modelu pametne mreže. Pregled algoritama i model podataka u pametnim mrežama. Numerički proračuni u pametnim mrežama.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja; računarske vežbe; konsultacije. Tokom vežbi student je obavezan da uradi praktično orijentisane zadatke.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Van Sickle, J. Basic GIS Coordinates 2004 CRC Press, Florida Engleski
Robert Laurini Geographic Knowledge Infrastructure 2017 Elsevier Engleski
Clodoveu Augusto Davis, Antônio Miguel Vieira. Monteiro Advances in Geoinformatics 2007 Springer Engleski
James A. Momoh Smart Grid: Fundamentals of Design and Analysis 2012 Wiley-IEEE Press Engleski
Milan Gavrić Primena geoinformacionih sistema u pametnim mrežama - skripta u pripremi 2018 Srpski jezik
David J. Maguire, Michael Batty, Michael F. Goodchild GIS, spatial analysis, and modeling 2005 ESRI Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena