Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Modeli podataka u pametnim mrežama (17.ESI074)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Teorijsko-metodološki
Uža naučna oblast Primenjeno softversko inženjerstvo
Multidisciplinarna Ne
ESPB 6
Cilj:

Cilj kursa je da studente upozna sa konceptima modela podataka značajnih za modeliranje u pametnim mrežama. Biće izučavani jezici koji formalno definišu ontologije, na primer RDF, RDFS, OWL i OWL2. Kao primer za modeliranje će biti korišćen Zajednički informacioni model (CIM) definisan u okviru grupe standarda IEC 61970 i IEC 61968, uključujući i primere proširenja modela.

Ishod:

Studenti će naučiti teoretske i praktične osnove modeliranja u pametnim mrežama. Razumeće razlike između jezika za definisanje ontologija u izražajnosti i mogućnosti proračuna pri logičkom zaključivanju, kao i njihovoj primeni pri modelovanju podataka u pametnim mrežama.

Sadržaj:

UML i UML profili. Platformski zavisne i platformski nezavisne arhitekture. Neophodnost semantičke veze između heterogenih izvora podataka. RDF, RDFS, OWL i OWL2. CIM/XML baziran model. Modeliranje izgrađenosti i topologije pametne mreže u CIM-u. Definisanje modela pametne mreže u skladu sa IEC 61968 i IEC 61970 standardima. Proširenja CIM-a. Kompletan i model razlika. SPARQL upiti. Primena u softverskom modelu pametne mreže. Pregled algoritama i model podataka u pametnim mrežama. Numerički proračuni u pametnim mrežama.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja; računarske vežbe; konsultacije. Tokom vežbi student je obavezan da uradi praktično orijentisane zadatke.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
James A. Momoh Smart Grid: Fundamentals of Design and Analysis 2012 Wiley-IEEE Press Engleski
Beineke, L., Wilson, R. Selected topics in graph Theory 3 1988 Academic Press limited, London Engleski
Chachra, V., Ghare, P.M, Moore, J.M. Applications of Graph Theory Algorithms 1979 North Holland, New York Engleski
Pascal Hitzler, Sebastian Rudolph, Markus Krötzsch Foundations of Semantic Web technologies 2010 Chapman & Hall/CRC Engleski
Milan Gavrić Modeli podataka u pametnim mrežama – skripta u pripremi 2019 Srpski jezik
Olivier Curé, Guillaume Blin RDF database systems : triples storage and SPARQL query processing 2015 Morgan Kaufmann Engleski
EPRI Common Information Model Primer: Third Edition. EPRI, Palo Alto, CA: 2015. 3002006001. 2015 EPRI Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena