Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Distribuirani računarski sistemi u pametnim mrežama (17.ESI072)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Primenjeno softversko inženjerstvo
Multidisciplinarna Ne
ESPB 6
Cilj:

Ovladavanje studenta teorijskim i praktičnim osnovama distribuiranih upravljačkih sistema u pametnim mrežama.

Ishod:

Ishodi su ovladavanje znanjima, veštinama i sposobnostima potrebnim za razumevanje složenosti distribuiranih sistema sa akcentom na upravljačke sisteme i sisteme sa kritičnim vremenskim odzivom. Studenti će naučiti paradigme i principe rada takvih sistema i biće osposobljeni da rešavaju konkretne inženjerske probleme, upotrebljavaju postojeće distribuirane sisteme, kao i da učestvuju u razvoju novih aplikacija za distribuirane sisteme u pametnim mrežama.

Sadržaj:

Uvod u distribuirane upravljačke sisteme DUS (definicija, osobine, rad u realnom vremenu). Podrška u upravljanju i odlučivanju (tipovi i namene sistema, modeli podataka, simulacije, odluke zasnovane na modelu, napredna i savremena rešenja). DUS u automatizaciji procesa i upotreba u transformatorskim stanicama (primeri, realizacije DUS, hijerarhijski nivoi, baze podataka, korisnički interfejs, sistemi za nadzor i prikupljanje podataka – SCADA). Hardverske arhitekture (klaster, grid, Cloud, IoT, …). Komunikacioni podsistem (funkcija, komunikacione mreže, protokoli, …). Stilovi softverskih arhitektura (klijent-server, distribuirani objekti, event based, pub-sub, web servisi, tipovi servisa, …). Paradigme i principi DUS (sinhronizacija, konzistencija i replikacija podataka, tolerantnost na otkaze, bezbednost,...). Otvoreni DUS i integracije podsistema. Primena u softverskom modelu pametne mreže. Pregled algoritama i model podataka u pametnim mrežama. Numerički proračuni u pametnim mrežama.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, računarske i laboratorijske vežbe, konsultacije. Teoretski deo gradiva studenti polažu usmeno odgovarajući na problemska pitanja. Usmeni ispit nosi do 30 bodova i polaže se prema spisku ispitnih pitanja. Praktični deo gradiva studenti polažu u računarskoj laboratoriji (kolokvijum) i izradom domaćeg rada. Ocena ispita se formira na osnovu uspeha na kolokvijumima i urađenih programerskih zadataka, kvaliteta urađenih domaćih zadataka i usmenog dela ispita.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
James A. Momoh Smart Grid: Fundamentals of Design and Analysis 2012 Wiley-IEEE Press Engleski
Attiya, H., Welch, J. Distributed Computing : Fundamentals, Simulations and Advanced Topics 2004 Wiley-interscience, New Jersey Engleski
Siozios, K., Anagnostos, D., Soudris, D., Kosmatopoulos, E. IoT for Smart Grids: Design Challenges and Paradigms 2019 Springer Engleski
Nick Jenkins , Akihiko Yokoyama , Jianzhong Wu , Kithsiri Liyanage , Janaka Ekanayake Smart grid: technology and applications 2012 John Wiley & Sons Engleski
Tanenbaum, A., Van Steen, M. Distributed systems principles and paradigms 2002 Prentice Hall, New Jersey Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena