Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Primena računarske grafike u pametnim mrežama (17.ESI066)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Primenjene računarske nauke i informatika
Multidisciplinarna Ne
ESPB 6
Cilj:

Spoznavanje osnovnih procesa savremenog 3D grafičkog toka sa naglaskom na kreiranju grafičkih prikaza od interesa u pametnim mrežama. U dubinu su predstavljene aktivnosti u fazama 3D geometrije i rasterizacije koji su kritične za efikasni i efektni prikaz složenih sadržaja servisa pametne mreže svake kategorije.

Ishod:

Po završetku kursa, student će biti u stanju da: 1. Inženjerski alocira najoptimalnije hardversko/softverske resurse za zahtevani grafički prikaz. 2. Razvije i implementira grafički prikaz kako na najsofistikovanijim klijentskim uređajima, tako i na najskromnijim uređajima, a prema zahtevima i kontekstu upotrebe. 3. Koriguje raspoložive grafička rešenja radi povećanja nivoa detalja a bez narušavanje efikasnosti i bezbednosti klijenta pametne mreže.

Sadržaj:

Osnove rasterskog hardvera i softverskih biblioteka (OpenGL, ES i WebGL verzije, kao i DirectX) sa programiranjem na deklarativnom i proceduralnom nivou. Procesi i algoritmi za 3D transformacije, procesiranje temena, projektovanje, kaling, kliping, ekransko mapiranje, postavljanje trouglova, fragmentacija, raster šejding i teksturisanje sa lepljenjem slika. Primeri interaktivne vizuelizacije topologije i stanja mreže, uključujući jednostavne tehničke animacije.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja; laboratorijske vežbe; konsultacije.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Dragan Ivetić Računarska grafika 2018 FTN Novi Sad Srpski jezik
Dave Shreiner, Graham Sellers, John M. Kessenic OpenGL Programming Guide: The Official Guide to Learning OpenGL, Version 4. 5, 9th edition 2016 Addison-Wesley Engleski
Foley, J.D. et al. Computer Graphics: Principles and Practice 1996 Addison-Wesley, New York Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena