Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Uvod u nauku o podacima (17.ESI056)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Primenjene računarske nauke i informatika
Multidisciplinarna Ne
ESPB 6
Cilj:

Ovladavanje studenata osnovnim pojmovima nauke o podacima. Stečena znanja student treba da primeni u analizi, proučavanju i rešavanju realnih problema.

Ishod:

Sticanje modernih znanja i veština iz nauke o podacima. Student je osposobljen da primenom stečenog znanja analizira, proučava i rešava realne probleme.

Sadržaj:

Osnovni pojmovi nauke o podacima. Algoritmi u nauci o podacima. Primena metoda matematičke statistike u nauci o podacima. Statističko izvođenje zaključka. Statistički testovi. Uzoračka korelacija i regresija. Modeliranje zasnovano na računarskoj inteligenciji (veštačke neuronske mreže, stabla odlučivanja, asocijativna pravila, fuzzy logika, support vector machine, genetski algoritam itd). Ekspertski sistemi. Primena metoda veštačke inteligencije u nauci o podacima. Analiza velikih količina podataka (big data). Predikcije i procene. Klasifikacija. Primena nauke o podacima u različitim oblastima. Analiza konkretnih primera.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja. Računarske vežbe. Konsultacije. Teorijski deo gradiva se izlaže na predavanjima, uz analizu kratkih primera. Istovremeno sa predavanjima, praktični deo gradiva se izlaže na računarskim vežbama.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Adžić, N. Statistika 2006 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Sean Gerrish How Smart Machines Think 2018 MIT Press Engleski
Berthold, M.R. Bisociative Knowledge Discovery : An Introduction to Concept, Algorithms, Tools, and Applications 2012 Springer Engleski
ONeil C., Schutt R. Doing Data Science 2013 OReilly Media, Inc. Engleski
Stojaković, M. Verovatnoća, statistika i slučajni procesi 2007 Symbol, Novi Sad Srpski jezik
Srinivas Sajja, P., Akerkar, R. Advanced Knowledge Based Systems : Models, Applications & Research 2010 TMRF e-Book Engleski
Cotton R. Learning R 2013 O’Reilly Media, Inc. Engleski
Marz, N., Warren, J. Big Data : Principles and best practices of scalable realtime data systems 2015 Manning Publications, New York Engleski
Ethem Alpaydin Introduction to Machine Learning 2004 MIT Press Engleski
M. Magdon-Ismail, Y. AbuMostafa Learning from Data 2012 AMLBook Engleski