Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Sistemi automatskog upravljanja u elektronici (17.EMSAU1)

Matične organizacione jedinice predmeta: Odsek za automatiku, geomatiku i upravljanje sistemima
Osnovne informacije:

Kategorija Teorijsko-metodološki
Uža naučna oblast Automatika i upravljanje sistemima
Multidisciplinarna Ne
ESPB 6
Cilj:

Upoznavanje studenta sa teorijskim i praktičnim osnovama analize i sinteze sistema automatskog upravljanja.

Ishod:

Stečena znanja mogu se koristiti u rešavanju konkretnih inženjerski problema, a takođe predstvaljaju osnovu za dalje praćenje stručnih predmeta.

Sadržaj:

Osnovni pojmovi i principi sistema automatskog upravljanja. Matematički opisi kontinualnih linearnih i nelinearnih sistema. Lapalasova transformacija. Funkcija prenosa. Algebra funkcije prenosa. Graf toka signala. Analiza stabilnosti sistema analitičkim metodama. Regulatori. Ocena kvaliteta upravljanja u stacionarnom i prelaznom režimu. Geometrijsko mesto korena. Analiza i sinteza sistema u frekvencijskom domenu: Nikvistov kriterijum stabilnosti, preteci stabilnosti, Bodeova metoda. Koncepcija prostora stanja sistema. Izbor i podešavanje parametara industrijskih regulatora: PID regulator. Primena teorije upravljanja na analizu stabilnosti i frekvencijskih karakteristika elektronskih pojačavača.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja; Računske, laboratorijske, računarske i računarsko-laboratorijske vežbe; Konsultacije. Deo gradiva koji čini logičku celinu može da se polaže u vidu kolokvijuma. Kolokvijum i ispit su usmeni i pismeni. Kolokvijum i pismeni deo ispita se polažu u pismenoj formi, dok se usmeni deo ispita polaže usmeno. Ocena ispita se formira na osnovu uspeha iz testova, računarsko-laboratorijskih vežbi pismenog i usmenog dela ispita.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Kukolj, D., Kulić, F. Projektovanje sistema automatskog upravljanja u prostoru stanja 1995 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Stojić, M. Kontinualni sistemi automatskog upravljanja 1996 Nauka, Beograd Srpski jezik
Kukolj, D., Bengin, V., Kulić, F. Osnove klasične teorije automatskog upravljanja kroz rešene primere 1995 Somel, Sombor Srpski jezik
Dorf, R.C., Bishop, R.H. Modern Control Systems 2017 Pearson, Harlow Engleski
Kovačević, B., Đurović, Ž. Sistemi automatskog upravljanja -zbornik rešenih zadataka 1995 Nauka, Beograd Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena