Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Softverski alat za hibridne mikromreže (17.EMS219)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Energetska elektronika, mašine, pogoni i obnovljivi izvori električne energije
Multidisciplinarna Ne
ESPB 6
Cilj:

Cilj je sticanje znanja iz oblasti projektovanja, optimalnog upravljanja i eksploatacije mikromreža. Studenti će biti obučeni da korišćenjem savremenih softvera projektuju mikromreže koje u sebi sadrže različite vrste generatora i potrošača. Posebna pažnja biće posvećena obnovljivim izvorima električne energije (vetroelektrane, solarne elektrane, male hidroelektrane, gorivne ćelije) i njihovom uticaju na mikromrežu.

Ishod:

Osposobljavanje studenata za korišćenje savremenih softverskih alata za upravljanje i modelovanje mikromreža. Studenti će biti osposobljeni da samostalno vrše projektovanje i modelovanje hibridnih mikromreža.

Sadržaj:

Uvod. Obnovljivi izvori električne energije. Vremenski dijagrami proizvodnje intermitentnih obnovljivih izvora energije. Struktura hibridnih mikromreža. Osobine energetskog, upravljačkog i komunikacionog podsistema mikromreža. Pretvarači energetske elektronike za mikromreže. Integracija obnovljivih izvora, uređaja za skladištenje energije, električnih vozila i inteligentnih potrošača u sistem mikromreže. Uticaj obnovljivih izvora na kvalitet električne energije u mikromrežama. Tokovi snaga u savremenim mikromrežama. Karakteristični radni režimi u mikromrežama. Optimizacija i upravljanje proizvodnje i potrošnje energije u mikromrežama. Regulacija napona i učestanosti u mikromrežama koristeći obnovljive izvore električne energije. Upravljački algoritmi mikromreža. Projektovanje mikromreža pomoću savremenih softverskih alata. Ekspolatacija i održavanje mirkromreža. Tehnoekonomska analiza i emisija štetnih gasova.

Metodologija izvođenja nastave:

Metode nastave su predavanja za teoretske postavke, matematičko modelovanje i računarska simulacija korišćenjem savremenih računarskih alata i auditorne vežbe.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
S.P.Chowdhury, P.Crossley, S.Chowdhury Microgrids and Active Distribution Networks 2009 Engleski
Nikos Hatziargyriou Microgrids: Architectures and Control 2013 Engleski
Mohammad A. Abusara, Georgios I. Orfanoudakis, Babar Hussain Power Electronic Converters for Microgrids 2014 Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena