Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Softver za FN sisteme u realnim uslovima rada (17.EMS218)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Energetska elektronika, mašine, pogoni i obnovljivi izvori električne energije
Multidisciplinarna Ne
ESPB 6
Cilj:

Osposobljavanje studenata za korišćenje savremenih softverskih alata za simulaciju rada fotonaponskih sistema.

Ishod:

Razumevanje principa upotrebe i mogućnost korišćenja aplikativnih softvera za simulaciju rada fotonaponskih sistema u realnim uslovima rada.

Sadržaj:

Fotonaponskih sistemi spojeni na distributivnu mrežu. Samostalni fotonaponski sistemi. Problematika senčenja u fotonaponskim sistemima. Smanjenje uticaja senčenja na proizvodnju fotonaponskog sistema. Softveri za simulaciju rada i procenu proizvodnje električne energije. Mogućnosti i komparacija različitih softvera za FN sisteme. Meteorološka baza podataka. Analiza solarnog potencijala. Vrste, karakteristike i izbor komponenti FN sistema. 3D model elektrane. Analiza senčenja. Gubici u elektrani. Simulacija raznih realnih FN sistema. Analiza rezultata simulacije.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja i računarske vežbe.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Andre Mermound, Bruno Njittmer PVSYST USER’S MANUAL 2014 PV Syst Engleski
Čorba, Z. Fotonaponsko pretvaranje solarne energije i fotonaponske elektrane 2017 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena