Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Bezbednost i zaštita u elektroenergetskim postrojenjima (17.EMS211)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Energetska elektronika, mašine, pogoni i obnovljivi izvori električne energije
Multidisciplinarna Ne
ESPB 6
Cilj:

Sticanje i usvajanje osnovnih znanja u vezi bezbednog i sigurnog rada, kao i shvatanje osnovnih principa na kojima se temelji siguran rad u elektroenergetskim postrojenjima.

Ishod:

Studenti će biti upoznati sa specifičnostima primene električne energije u domaćinstvima i industriji. Poznavanjem klasifikacije opasnosti od električne struje studenti će moći determinisati nivo opasnosti kao i zahteve za obezbeđenje ovakvih mesta u skladu sa regulativom. Usvajanjem mera bezbednosti pri radu u električnim postrojenjima studenti će moći doneti odluku o neophodnosti primene adekvatnih tehničkih rešenja u skladu sa zakonom i regulativom. Studenti će biti upoznati sa pojmom zaštitne opreme i sredstava pri radu u električnim postrojenjima.

Sadržaj:

Korišćenje električne energije – domaćinstva i industrija. Klasifikacija opasnosti od električne struje. Podela objekata na zone opasnosti. Poznavanje mera bezbednosti pri radu u električnim postrojenjima. Zaštitna sredstva za rad u električnim postrojenjima.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja. Auditorne vežbe. Konsultacije. Samostalan rad studenata. Rešavanje zadataka u grupama.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
SRPS, Zakoni RS Prateća tehnička regulativa iz oblasti primene električne energije – u vidu važećih standarda, propisa i preporuka 2017 Srpski jezik
Dotlić, G. Elektroenergetika : kroz standarde, zakone, pravilnike, odluke i tehničke preporuke :  tumačenja, komentari, primeri  2013 avez mašinskih i elektrotehničkih inženjera i tehničara Srbije (SMEITS), Beograd Srpski jezik
John Cadick, Mary Capelli-Schellpfeffer, Dennis Neitzel, Al Winfield Electrical Safety Handbook, 4th Edition 2012 McGraw-Hill Professional Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena