Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Inovacije i projekti u elektrotehnici (17.EMS144)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Akademsko-opšteobrazovni
Uža naučna oblast Telekomunikacije i obrada signala
Multidisciplinarna Ne
ESPB 2
Cilj:

Cilj ovog predmeta je da se studenti upoznaju sa aspektima koji se odnose na inovacije i projekte sa akcentom na inovacije i projekte u elektrotehnici.

Ishod:

Student će znati šta je inovacija, koji su koraci koji vode do inovacije i kako se ona štiti. Student će znati šta je projekat, koji su njegovi elementi, njegove faze realizacije i kako se vrši upravljanje projektima u elektrotehnici. Student će znati koji fondovi za projekte postoje.

Sadržaj:

Osnovni ekonomski pojmovi. Novac i zašto ga ima mnogo više nego što ga treba u prometu, i kako se višak novca kanališe u inovacije. Vrste inovacija, način njihovog finansiranja. Zaštita inovacije. Projekcija razvoja eletkrotehnike u sledećih 10 godina. Kreativno rešavanje problema. Specifičnosti osnivanja preduzeća u oblasti dinamičnog razvoja oslonjenog na velika ulaganja u inovacije. Projekat, elementi projekta, faze projekta. Upravljanje projektima. Fondovi za projekte, lokalni, regionalni, državni i evropski.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, konsultacije.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
V. Bojović, V. Šenk, V. Rašković i drugi Vodič za inovativne projekte 2007 Konekta konsalting d.o.o. Srpski jezik
Project Management Institute A Guide to the Project Management Body of Knowledge (PMBOK Guide) 2013 Project Management Institute Engleski
Kim Heldman PMP: Project Management Professional Study Guide 2013 John Wiley and Sons Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena