Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Kvalitet električne energije i tržište u sklopu pametnih mreža (17.EMS118)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Energetska elektronika, mašine, pogoni i obnovljivi izvori električne energije
Multidisciplinarna Ne
ESPB 6
Cilj:

Moderni pristup energiji u Pametnim električnim mrežama (Smart Grids) podrazumeva da se električna energija tretira ravnopravno sa ostalim raspoloživim vidovima energetskih izvora. To uključuje poznavanje tržišnih aspekta njene razmene, kao i praktične parametre kojima je definisan kvalitet njene isporuke potrošačima, kvalitet isporučene energije, kao i kvalitet samih tržišnih odnosa. Cilj predmeta je da studenti steknu praktična znanja iz ove specifične problematike, da ovladaju osnovnim metodama praćenja i merenja parametara kvaliteta električne energije, kao i da razumeju principe tržišnih odnosa u radu sa električnom energijom.

Ishod:

Student će se osposobiti da razume, analizira, prati, meri i podešava široku lepezu problema kvaliteta električne energije, da primenjuje savremene standarde, preporuke i drugu tehničku literaturu, kao i da planira i sprovodi složena merenja parametara kvalitea u pogonu.

Sadržaj:

Osnovni pojmovi i organizacija Pametnih mreža; Deregulacija i tržišni odnosi u EES; Električna energija kao roba; Organizacija i rad tržišta električne energie; Osnovni pojmovi kvaliteta električne energie; Kvalitet isporuke električne energije; Kvalitet isporučene električne energije (viši harmonici, varijacije napona i prenaponi, propadi/poskoci napona, simetrija i dr.); Kvalitet tržišnih odnosa; Pregled standarda i preporuka; Pravila o radu distribitivnih sistema; Uloga nelinearnih potrošača, obnovljivih izvora i električnih vozila; Tehno-ekonomski aspoekti kvaliteta električne enrgije.

Metodologija izvođenja nastave:

Primeniće se metod kombinovanog teorijsko-praktičnog pristupa izučavanju problematike predmeta. Rešavaće se zadaci sa realnim situacijama i parametrima. Radiće se laboratorijska merenja i merenja u pogonu ("u polju") primenom profesionalnih savremenih mernih uređaja i softvera.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Vladimir Katić, Zoltan Čorba Ispitivanje i merenje kvaliteta električne energije 2020 FTN - Izdavačka delatnost Srpski jezik
Vladimir Katić Kvalitet električne energije i tržište - skripta 2020 FTN - Izdavačka delatnost Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena