Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Energetska infrastruktura i instalacije u vozilima (17.EMS117)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Energetska elektronika, mašine, pogoni i obnovljivi izvori električne energije
Multidisciplinarna Ne
ESPB 6
Cilj:

Cilj predmeta je sticanje i primena znanja iz oblasti napajanja i električnih instalacija u vozilima. Studenti će steći znanja iz funkcionisanja glavnih i sporednih električnih sistema u automobilima i drugim komercijalnim vozilima.

Ishod:

Studenti će biti osposobljeni da razumeju i projektuju sisteme napajanja i električne instalacije u vozilima. Kroz savladavanje raličitih softverskih i harverskih alata studenti će biti osposobljeni za rad u savremenom industrijskom okruženju.

Sadržaj:

Uvod. Električni i elektronski sistemi u vozilima. Napajanje električnih i elektronskih sklopova u automobilu. Alternatori. Starteri. Sistemi udobnosti i komfora. Sistemi sigurnosti (ABS, ESP), Kontrola pritiska u pneumaticima. Električne instalacije. Električno osvetljenje u vozilima. Autodijagnostika. Protokoli u automobilskoj industriji (CAN, LIN, FlexRay), Antenski sistemi u vozilima. Intelignetni sistemi u vozilima. Navigacioni sistemi. Akumulatori. Punjači akumulatora.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja. Vežbe. Laboratorijske vežbe

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Isak Memišević, Milan Beoković Elektrohemijski izvori energije 2006 Admiral Books, Beograd Srpski jezik
Jožef Dekanj Enciklopedija autoelektrike 2006 Građevinska knjiga Srpski jezik
Formiranje ocene: