Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Napredno računarsko projektovanje mikroelektronskih kola (17.EM510B)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Teorijsko-metodološki
Uža naučna oblast Elektronika
Multidisciplinarna Ne
ESPB 6
Cilj:

Sticanje specijalizovanih znanja iz oblasti projektovanja mikroelektronskih kola uz pomoć računara. Sticanje znanja iz oblasti projektovanja digitalnih, analognih i integrisanih kola sa mešovitim signalima. Osposobljavanje studenata za kombinovanje teorijskog znanja i koncepata projektovanja analognih integrisanih kola tokom projektovanja operacionog pojačavača.

Ishod:

Sadržaj:

Napredno projektovanje u programskom paketu Cadence. Memorije u digitalnim integrisanim kolima. Poluprovodničke memorije. Projektovanje za rešavanje problema interkonekcijama (. Mixed signal dizajn. Preporuke o razmeštanju komponenti. Operacioni pojačavači (parameti i osnovni principi). Frekvencijsi odziv. Parazitne kapacitivnosti u tranzistorima. Model operacionog pojačavača I i II reda. Jedinična granična učestanost/proizvod pojačanja i propusnog opsega. Stabilnost, pojačanje i fazna margina. Maksimalna brzina promene napona na izlazu operacionog pojačavača. Koncept povratne sprege. Konpenzacija operacionog pojačavača sa povratnom spregom, razdvajanje polova i dodavanje nule. Analiza osnovnih jednostepenih i višestepenih topologija operacionog pojačavča: dvostepeni pojačavač, transkonduktivnih operacionih pojačavača, operacioni pojačavač sa presavijenom kaskodom. Tehnika povećanja pojačanja. Povratna sprega jednosmerne komponente napona. Faktori potiskivanja smetnji iz napajanja.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja. Laboratorijske vežbe. Računarske vežbe. Konsultacije.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Rabaey, J.M., Chandrakasan, A., Nikolic, B. Digital Integrated Circuits, 2nd ed. 2003 Pearson, Upper Saddle River Engleski
Phillip E. Allen, Douglas R. Holdberg CMOS Analog Circuit Design, Second Edition 2002 Oxford University Press Srpski jezik
Behzad Razavi Design of Analog COMS Integrated Circuits 2001 McGraw-Hill Engleski
Tony Chan Carusone, David A.Johns, Kenneth W. Martin Analog integrated CMOS design, second edition 2012 John Wiley & Sons Engleski
Antonis Papanikolaou, Dimitrios Soudris, Riko Radojcic Three Dimensional System Integration 2011 Springer Engleski
Damnjanović, M., Radić, J. Projektovanje digitalnih integrisanih kola 2016 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena