×
Универзитет у Новом Саду

Предмет: Примењена електроника (17.EM444B)

Матичне организационе јединице предмета: Департман за енергетику, електронику и телекомуникације

Основне информације:
 
Категорија Стручно-апликативни
Ужа научна област Електроника
ЕСПБ 6

Циљ предмета представља развој основних академских вештина, развој вештина мишљења вишег реда, лични развој, припрему за посао и каријеру и стицања знања из области примењене електронике кроз: развијају способност да раније научене принципе и генерализације примењују на нове проблеме и ситуације, развој способност решавања конкретних пројеката, развој способност решавања проблема, развијају способност креативног мишљења, усавршавање вештине презентовања и документовања пројеката, учење метода и техника неопходних за усвајање нових знања у оквиру предмета, развијају посвећеност тачном и прецизном раду, развој способности да продуктивно раде са другим људима.

- способност пројектовања и израде система са PIC, DSP, PLC контролерима и сл., - способност пројетовања и израде мерних електронских уређаја - способност пројектовања и израде уређаја за решавање практичних проблема потрошачке електронике - способност пројектовања и израде роботизованих система - способност пројектовања и израде система са оптелектронским компонетама и сензорима - способност пројектовања и практичне реализације система који повезују рачунаре и електронске системе

Пројектовање и израда система који се базирају на хардверу и софтверу. Хардвер укључује: PC рачунаре, мреже рачунара, микроконтролере, DSP-ове, PIC-еве, A/D и D/A конверторе, операционе појачаваче, транзисторе, диоде, дигитална кола, меморије, сензоре, видео камере, изворе напајања, пасивне компоненте, звучнике, антене, мобилне телефоне, LC дисплеје, оптоелектронске компоненте, тиристоре и транзисторе снаге, модеме и слично. Софтфер укључује: C++, Delfi, MatLab,, Visual Basic, Yava, Visual C++, Програми за емулацију PIC-eva, Програми за DSP, Обрада сигнала (ФФТ и слично). Студенти ће добити добити конкретне индустријске проблеме у сарадњи са привредом. Део наставе на предмету се одвија кроз самостални студијски истраживачки рад у областима примењене електронике у индустрији и животу. Студијски истраживачки рад обухвата активно праћење примарних стручних и научних извора, организацију и извођење експиремента и статистичку обраду података, пројектовање индустријских уређаја, писање рада у области којој припада тема мастер дисертација. Израда пројектне документације. Јавна презентација пројекта и презентација пројекта на итернету. Рад ће бити у тимовима у којима ће учествовати и стручњаци из привреде.

Део градива који чини логичку целину може се полагати у виду израде 2 пројекта када се добија до 60 бодова. Завршни испит је у виду презентације испитног пројекта при чему може добити до 30 бодова. Студенти који имају добар пласман на такмичењима добијају додатне бодове. Оцена испита се формира на основу похађања аудоторних и лабораторијских вежби, урађених студентских радова (пројеката), и завршног испита. Посебно се оцењује сналежење студената у решавању практичних проблема и презентацији радова.

Аутори Назив Година Издавач Језик
Тешић, С. Електроника : импулсна и дигитална кола 1992 Наука, Београд Српски језик
Предметна активност Предиспитна Обавезна Број поена
Предметна активност
Одбрањене лабораторијске вежбе
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
15.00
Предметна активност
Присуство на предавањима
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
5.00
Предметна активност
Писмени део испита - комбиновани задаци и теорија
Предиспитна
Не
Обавезна
Да
Број поена
30.00
Предметна активност
Одбрана пројекта
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
50.00

Предавања

Лабораторијске вежбе

Лабораторијске вежбе

Лабораторијске вежбе